Káhira - V Egyptě panují obavy, že vojenská rada se nechce vzdát moci. Muslimské bratrstvo varovalo, že je ohrožená křehká demokracie v Egyptě. Islamistická strana s tím přišla poté, co včera soud rozhodl o neplatnosti parlamentních voleb a rozpuštění egyptského parlamentu. Moc je tak prakticky znovu v rukou armády. Na dnešek je proto na náměstí Tahrír svolaná demonstrace. O víkendu se přitom v zemi má konat druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých se utká kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí s expremiérem Ahmadem Šafíkem.
Obavy z vojenské vlády volají Egypťany znovu do ulic
Včerejší rozhodnutí soudu prakticky předalo vládu zpátky do rukou Nejvyšší vojenské radě, která měla po pádu Mubarakova režimu dohlížet na předání moci civilní vládě. A to se nelíbí některým Egypťanům.
I když vojenská rada oznámila, že víkendové prezidentské volby proběhnou podle plánu, ozývají se výzvy k bojkotu. Náměstí Tahrír, kde se loni rozbouřilo arabské jaro, se tak opět stává centrem politického dění. Den před prezidentskými volbami v Egyptě se mění v místo protestu. Hnutí 6. dubna vyzvalo na dnešek k protestnímu pochodu proti „nenásilnému vojenskému převratu“. Demonstrace na náměstí Tahrír má vypuknout odpoledne. „Zachráníme naši revoluci. Ochráníme Egypt před vojenskou vládou,“ prohlašuje hnutí.
Někteří zástupci Muslimského bratrstva, které parlamentní volby vyhrálo se 46 procenty hlasů, vyjádřili nad postupem ústavního soudu obavy. Prý to vypadá tak, že soud a vojenská rada jsou stále přívrženci minulé vlády a chtějí se udržet u moci. V prohlášení strany stojí, že rozhodnutí vrhá Egypt „do velice obtížné doby, která může být mnohem nebezpečnější než poslední dny Mubarakovy vlády“.
Ústavní soud verdikt potvrdil - volební zákon v rozporu s ústavou
Ústavní soud, složený ze soudců jmenovaných exprezidentem Husním Mubarakem před jeho loňským svržením, již potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, že zákon upravující způsob parlamentních voleb je v rozporu s ústavou. Ústavní soud rozhodl, že povolit členům stran kandidovat na kandidátkách jednotlivců porušuje principy rovných příležitostí, protože dává straníkům dvě šance ucházet se o všechna místa, zatímco nezávislí nemají stejnou
možnost.
O tom, že armáda usiluje o to, aby zůstala v čele země, podle mnohých svědčí i středeční oznámení, že vojsko a tajná služba mohou navzdory tomu, že byl nedávno zrušen výjimečný stav, znovu občany preventivně zatýkat a předvádět k výslechu. Opatření má platit do vyhlášení nové ústavy.
Mursí sice nejprve verdikt soudu přijal s tím, že ho respektuje, ovšem později apeloval na voliče, kteří budou o víkendu rozhodovat, zda se stane Mubarakovým nástupcem. Varoval je, že Egypt je v rozhodujícím bodě. „Menšina se snaží uplatit lid a vzít nás zpátky. My ale půjdeme k volebním urnám a řekneme NE takovým odpadlíkům a zločincům,“ řekl.
Odborníci zase varují, že rozhodnutí soudu ohrozí pozici samotného nově zvoleného prezidenta, který nebude mít k dispozici ani parlament, ani ústavu.