Redaktor renomovaného německého časopisu Der Spiegel Claas Relotius, který si ve svých reportážích ve velkém vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory, se možná dopustil i zpronevěry, a to v souvislosti s výběrem příspěvků na sirotky. Čtenáři podle časopisu tvrdí, že Relotius od nich prostřednictvím soukromého e-mailového účtu žádal příspěvky na syrské sirotky v Turecku. Tyto peníze přitom údajně šly na jeho osobní účet.
Novinář Relotius čelí dalšímu obvinění. Spiegel se obává, že zpronevěřil peníze čtenářů
Podle časopisu zatím není jasné, kolik peněz na účet dorazilo a co se s nimi stalo. Redakce prý o těchto aktivitách nic nevěděla. Der Spiegel také uvedl, že všechny získané informace poskytne státnímu zastupitelství v rámci podání trestního oznámení.
Žádosti o příspěvky údajně souvisely s článkem, který Relotius napsal o dvou osiřelých syrských sourozencích žijících v Turecku na ulici. Podle časopisu se mezitím objevily pochybnosti o tom, do jaké míry byl tento článek pravdivý.
Der Spiegel již ve středu oznámil, že Relotius, který pro něj od roku 2007 pracoval nejdříve jako novinář na volné noze a zhruba rok a půl jako řádný zaměstnanec, si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.
Kauza třiatřicetiletého redaktora otřásla německou mediální scénou a podle mediálního analytika a bývalého novináře Volkera Lilienthala, který působí na univerzitě v Hamburku, napáchala obrovské škody. Lidem, kteří na demonstracích německé noviny označují za „lživý tisk“ (Lügenpresse), podle něj Relotius svými podvody dodal munici.