Neuvěřitelné, říká Jiřičná o Britce, kterou ocenila Mayová za záchranu českých památek

Britská historička architektury Barbara Peacocková získala ocenění Point of Light (Paprsek světla). Cenu od premiérky Theresy Mayové převzala mimo jiné za záchranu chátrajících památek v Česku. Peacocková založila organizaci The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví) a podílela se třeba na opravě zámku Uherčice.

Organizaci založili v roce 2007 Peacocková a bývalý ředitel regionů britského National Trust Ian Kenneway, které fascinoval počet a rozmanitost historických budov v Česku.

„Byla jsem velmi dojata, když jsem zjistila, že skupina britských občanů bez jakýchkoliv přímých vztahů k mé vlasti, kromě obdivu k její kráse a historickým pokladům, chce podat pomocnou ruku a podílet se na tom, aby si i budoucí generace mohly tuto krásu užívat a poučit se z naší bohaté historie,“ říká patronka projektu, architektka Eva Jiřičná.

Jiřičná o britské organizaci, která zachraňuje české památky (zdroj: ČT24)

Peacocková prý s Kennewayem jela na výlet po Evropě. „Začali Prahou a skončili Vídní. Když projížděli po České republice autobusem, tak zjistili, že tu je mnoho památek, o které se nikdo nestará a které se před očima rozpadají. Tato organizace se rozhodla, že to tak nenechá a že musí Česku pomoc. Od té doby pořád sbírají peníze a studují, které památky je třeba zachránit,“ podotkla Jiřičná.

Když jsem to zjistila, byla jsem stoprocentně překvapená, že Angličané, kteří poprvé navštívili Českou republiku, najednou dostanou chuť starat se o památky, které jsou jim drahé jako jejich vlastní a jsou schopni akce. To je neuvěřitelný přístup.
Eva Jiřičná

Přátelé českého dědictví už dokončili více než dvě desítky projektů k zachování kulturních památek. „Na zámku Červený Dvůr naši dobrovolníci fyzicky odpracovali přes 400 pracovních dnů,“ podotýká organizace.

V Británii se snaží propagovat české kulturní dědictví prostřednictvím přednášek, výstav nebo ochutnávek vín z ČR.

Je britská charitativní organizace, jejímž cílem je zachování a obnova přírodního a kulturního dědictví v České republice ve formě budov, parků, zahrad a jejich výbavy a zařízení, ale také v dalších objektech s historickým a vědeckým významem a s estetickými a společenskými hodnotami.

Poskytuje granty pro projekty určené k zachování kulturního dědictví; organizuje dobrovolné pracovní skupiny; přispívá k zachování českého kulturního dědictví formou osvěty a vzdělávacích akcí a podporuje podobná dobrovolná hnutí.

Rekonstrukce zámku Uherčice
Zdroj: Filip Vrána/ČTK
Načítání...