Washington - Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy nestíhat soudně agenty, kteří při výsleších používali mučení, je v rozporu s mezinárodním zákonem. V sobotu to sdělil zvláštní vyšetřovatel OSN pro týrání Manfred Nowak a připomenul, že jsou USA vázány konvencí OSN proti mučení a podle ní mají mučitele soudit. Obamovo rozhodnutí kritizují i ochránci lidských práv. Podle nich je nezbytné vyšetřovatele obvinit, protože je třeba předejít užití podobných praktik v budoucnu.
Nestíhat agenty CIA za mučení odporuje mezinárodním zákonům
Obama nechal zveřejnit podrobnosti o metodách Ústřední zpravodajské služby (CIA) při výsleších za vlády svého předchůdce George Bushe. Z materiálů vyplývá, že se používalo simulované topení, bránění ve spánku, ukládání vyslýchaných do bolestivých pozic a svlékání do naha. Obama kontroverzní vyšetřovací techniky zakázal krátce po nástupu do funkce.
Nowak žádá nezávislé zhodnocení těchto materiálů a odškodnění obětí: „USA stejně jako ostatní účastnické státy konvence OSN proti mučení musí vést kriminální vyšetřování případů mučení a každého, proti němuž budou nalezeny důkazy, mají postavit před soud.“
Obama sice nechal usvědčující materiály zveřejnit, ale zároveň řekl, že personál CIA nebude postaven před soud, jelikož se spoléhal na právní možnosti, jež Bushova vláda zavedla po atentátech ze září roku 2001. Nowak, který odjíždí do Washingtonu, aby se setkal s tamními představiteli, řekl, že to je sice polehčující okolnost, ale agenty viny nezprošťuje: „To, že plníte rozkaz, vás nezbavuje odpovědnosti.“