Řím sčítá škody po demonstraci proti finanční krizi. Stovky zakuklených radikálů tam útočily zápalnými lahvemi, ničily banky, hotely a zapalovaly auta. Nová bilance hovoří o zranění 105 policistů a 30 civilistů a škodách za asi dva miliony eur; 12 lidí bylo zatčeno. Premiér Berlusconi slíbil dopadení a potrestání viníků. Řím byl jedním z 950 měst světa, kde se v sobotu demonstrovalo proti sociální nerovnosti. Své si prožila i jiná města, za všechny jmenujme Londýn a samozřejmě též New York. Opatrnou sympatii vyjadřuje nejeden politik. Stanování v ulicích prý ale nic nevyřeší – je na vládách, jak s dluhy a deficity zatočit.
„Nespokojení“ - i diváci ČT24 byli u toho
Potyčky zažila i slavná katedrála svatého Pavla v Londýně. Po mrazivé noci se tam demonstranti dočkali nečekané podpory: „Jsem velmi šťastný, že lidé mají právo protestovat. Jsou celkově uctiví,“ vyjádřil se Giles Fraser, duchovní katedrály sv. Pavla.
Demonstrace 15. 10. - fotografie diváků
Chytře na to šel Brusel. Demonstrantům nabídl slavný městský park, a sídla evropských institucí tak zůstala nedotčená.
Protestovalo se i ve Frankfurtu nad Mohanem, u německé burzy. „Jsme tady, abychom bojovali proti finančním zločinům, které páchají,“ komentuje situaci jeden z nespokojenců.
V 82 zemích světa proběhly demonstrace
O demonstrace plné emocí neměla nouzi ani Amerika. Desítky zatčených hlásil New York.
GALERIE
Protesty na Wall Streetu autor: ČT24, zdroj: ČT24
GALERIE
Římský protest proti sociální nerovnosti
Reportáž Bohumila Vostala (zdroj: ČT24)