Někdejší honosná rezidence rodiny rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska v Bukurešti se o víkendu otevřela veřejnosti. Stalo se tak vůbec poprvé od pádu komunistického režimu před 26 lety. Přepychový Jarní palác chtěl stát prodat, zatím se ale nenašel vhodný zájemce.
Na návštěvě u diktátora. Z Ceaušeskova Jarního paláce je muzeum
„Jarní palác musí být znám veřejnosti, musí být otevřený rumunskému lidu, který se musí smířit se svými dějinami a musí znát svou minulost, a to ve všech aspektech,“ prohlásila při otevření muzea ministryně pro veřejné záležitosti Violeta Alexandruová.
Vila byla postavena ve čtvrti někdejší komunistické smetánky na Ceaušeskův příkaz v roce 1965. Vybavení, ke kterému patřil mimo jiné plavecký bazén, sauna a solárium, bylo na tehdejší poměry přepychové. O vnitřním zařízení, včetně nástěnných mozaik, osobně rozhodovala diktátorova choť. V paláci dříve žily i tři děti Ceaušeskových – Zoe, Valentin a Nicu.
Během krvavého převratu koncem roku 1989 do paláce pronikli povstalci a byli zaskočeni jeho honosným vybavením, k němuž patřily například i zlaté kohoutky v koupelnách. Ceaušescu a jeho žena Elena byli zastřeleni 25. prosince téhož roku v Tirgovišti poté, co je k trestu smrti odsoudil zvláštní vojenský soud.
Po převratu měla budova sloužit k ubytování státních návštěv. K tomuto účelu ale byla využívána jen velmi zřídka, proto se její další udržování nevyplácelo. Stát tak před dvěma roky nabídl palác k prodeji, nenašel se ale vážný zájemce a z prodeje prozatím sešlo.