Soul - Jižní Korea hlásí už sedmou oběť koronaviru MERS. Stala se jí 68letá žena, která byla v kontaktu s pacientem v soulské nemocnici. Lékaři zaznamenali celkem 95 případů nákazy. Jihokorejské úřady už kvůli nemoci uzavřely téměř 2 tisíce škol a zhruba 2500 lidí umístily do karantény. Do regionu se nemoc dostala z Blízkého východu v květnu. Zavlekl ji tam korejský podnikatel. Proti MERS zatím není vakcína, zdravotníci nevědí, jak respirační chorobu účinně léčit.
MERS má v Jižní Koreji už sedmou oběť, desítky lidí se nakazily
Jen během víkendu už zrušilo lety do Jižní Koreje na 25 tisíc lidí. Na letištích v okolí také platí zpřísněná bezpečnostní opatření, říká zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Lidé pro jistotu nosí roušky, internet oběhla fotografie, kde je mají na sobě i novosvatebčané.
„První případ onemocnění koronavirem MERS se v Jižní Koreji objevil 30. května. Většina lidí se pak nakazila v nemocnicích, které zanedbaly karanténu,“ uvedla Šámalová. Jižní Korea má nyní největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do Jižní Koreje nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí.
Infekce MERS je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), na které v roce 2003 zemřelo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost, naopak se ale podstatně pomaleji šíří. Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1100 lidí a více než 440 jich zemřelo, převážně v Saúdské Arábii.