Merkelová promluvila v izraelském parlamentu - jako první premiér a německy

Jeruzalém - Jako vůbec první předseda zahraniční vlády v dějinách promluvila dnes na půdě izraelského parlamentu německá spolková kancléřka Angela Merkelová. Poslance oslovila v němčině, sklonila se před oběťmi holokaustu a prohlásila, že se Němci se za nacistické vyhlazování stydí. V izraelském parlamentu dosud mohli hovořit pouze hlavy cizích států nebo monarchové.

Kancléřka poslance ujistila, že Německo bude vždy stát na straně Izraele. „Masová vražda šesti milionů Židů provedená jménem Německa přinesla židovskému národu, Evropě a celému světu nepopsatelné utrpení. Německo se za šoa stydí. Skláním se před oběťmi, před těmi, kdo přežili, i před těmi, kdo jim přežít pomohli,“ řekla Merkelová, která pro genocidu použila hebrejský výraz šoa a příležitost promluvit v Knesetu označila za „velkou čest“. Za svá slova sklidila nadšené ovace.

Merekelová se dále přiklonila se k názoru izraelské vlády, podle níž je v současnosti pro Izrael největší hrozbou Írán. Vyslovila se také pro ukončení palestinských útoků na Izrael. Izrael a Německo podle ní zahájily novou kapitolu vzájemných vztahů. „Děkuji vám, že jste mi umožnili oslovit vás rodným jazykem. Německo Izrael nikdy neopustí, zůstane jeho partnerem a skutečným přítelem,“ prohlásila kancléřka.

Do parlamentu si její projev přišlo poslechnout až na několik výjimek všech 120 poslanců a přítomno bylo také 1000 hostů. Pouze několik málo poslanců odmítlo přijít. Někteří z nich tvrdili, že na parlamentní půdě nehodlají poslouchat němčinu, která byla posledním jazykem, jaký slyšeli jejich předci před smrtí.

Svým projevem uzavřela Merkelová třídenní oficiální návštěvu Izraele věnovanou 60. výročí vzniku židovského státu, na níž ji doprovázela polovina německého kabinetu. Dnes se sešla s vůdcem izraelské opozice Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Šimonem Peresem. 

Delegace byla v židovském státě vřele vítána, i když požadavek Merkelové hovořit na půdě Knesetu německy vzbudil i nevoli, zejména mezi stále žijícími 250.000 Izraelci, kteří přežili holokaust. V parlamentní komisi prošla její žádost promluvit německy sedmi hlasy proti dvěma. Němčina dodnes mnoha Izraelcům připomíná vyvraždění šesti milionů židů v nacistických koncentračních táborech.

V době návštěvy Merkelové vlála na Knesetu vedle izraelské vlajky také vlajka německá a před proslovem zazněly hymny obou států.

Vydáno pod