Maduro vyslal novou vládu do boje s buržoazním parlamentem

Venezuelský prezident Nicolás Maduro jmenoval novou vládu, která si má poradit s ekonomickou krizí, jakož i s novým, „buržoazním parlamentem“ ovládaným opozicí. Ta už ohlásila, že se pokusí prosadit referendum o sesazení Madura ještě před koncem jeho mandátu v roce 2019.

Klíčové hospodářské funkce Maduro svěřil univerzitním profesorům: ministrem financí se stal Rodolfo Medina a ministrem hospodářské produktivity Luis Salas. Šéfem státní ropné společnosti PDVSA a současně ministerstva ropného průmyslu se stal Eulogio del Pino.  

„Rozhodl jsem se vytvořit tento tým, abychom s novou dynamikou začali pracovat s lidmi a čelili vážné hospodářské situaci,“ prohlásil Maduro v rozhlase a televizi. Přislíbil, že v příštích dnech představí nový záchranný plán.

  • Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, v zemi je nedostatek všeho, včetně základních potravin. Roční inflace se odhaduje na 180 procent.

Maduro se snaží vybalancovat volební porážku

Maduro a jeho socialisté se od porážky v parlamentních volbách z počátku prosince snaží různými kroky udržet vliv na dění v zemi. Ve Venezuele je prezidentský systém, takže po parlamentních volbách se nemění vláda. Nicméně už v úterý prezident Maduro avizoval, že chystá změny svého kabinetu, jež mají „pomoci ochránit revoluci v nové éře“.

Při této příležitosti nahradil zetě svého předchůdce Huga Cháveze Jorgeho Arreazu v roli viceprezidenta stálicí socialistů Aristóbulem Istúrizem, který býval ministrem školství. Křesla ministrů obrany a vnitra si udrželi armádní generálové.

Prezident Maduro s ministrem financí Rodolfem Medinou
Zdroj: Reuters/Miraflores Palace

Opozice ohlásila snahu Madura sesadit

Opozice ještě před změnami v kabinetu nechala tři poslance, jejichž mandáty v prosinci pozastavil ústavní soud, složit přísahu. Protivládní koalice stran, které usilují o sesazení prezidenta Madura, tak nyní má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, 112 ze 167 křesel. Tu může využít právě k prosazení referenda o sesazení prezidenta před koncem jeho mandátu v roce 2019, k odvolání soudců ústavního soudu či přijetí amnestie pro politické vězně.

Poslanci venezuelské opozice
Zdroj: Carlos Garcia Rawlins/Reuters

„Konfrontace přichází, konfrontace je nevyhnutelná,“ varoval předchozí, socialistický předseda parlamentu Diosdado Cabello. Maduro označil odpřisáhnutí tři poslanců se zpochybněným mandátem za „vážnou chybu“ a obvinil opozici, že se snaží vyprovokovat „velkou krizi“.

„Od nynějška se věcí mění,“ prohlásil již v úterý nový předseda parlamentu Ramos Allup a ohlásil, že během šesti měsíců předloží způsob, jak ústavně sesadit prezidenta Madura.

Arbitrem politických sporů ve Venezuele bývají tradičně vojáci, jejichž moc za Cháveze a Madura vzrostla. Nespokojenost s poměry se však údajně rozšířila i mezi vojáky nižších hodností. 

Načítání...