Londýn - Skandál s poslaneckými náhradami má v Británii další oběť v nejvyšších politických sférách. Poté, co se včera objevila informace, že z funkce odstupuje ministryně vnitra Jacqui Smithová, oznámila dnes svou rezignaci i ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová. Odchod obou političek tak po skandálu znovu citelně oslabil postavení vládních labouristů před evropskými volbami.
Kvůli skandálu s náhradami odstupuje další britská ministryně
Fakt, že Blearsová oznámila svou demisi den před klíčovými volbami, odráží podle prvních komentářů jednoznačně záměr poškodit Gordona Browna. Ten ale už vyjádřil pochopení a řekl, že její rozhodnutí respektuje.
Premiérská židle se pod Gordonem Brownem kývá už několik týdnů, jeho osud visí po provalení machinací s poslaneckými náhradami na vlásku. Brown dnes při bouřlivém zasedání parlamentu odmítl odstoupit nebo vyhlásit předčasné volby. Podle něj je třeba nejprve „vyčistit systém poslaneckých náhrad“ a řešit ekonomickou krizi.
Všeobecně se očekávalo, že Brown hned po čtvrtečních volbách nebo nejpozději začátkem příštího týdne oznámí rozsáhlé kabinetní změny, jimiž bude chtít převzít iniciativu a odvést pozornost od očekávaného propadu labouristů ve volbách. Nic takového se ale zatím nestalo.
Jméno Blearsové se při skandálu s kontroverzními výdaji poslanců objevilo mezi prvními. Nakonec vrátila 13 tisíc liber, které původně nezaplatila jako daň při prodeji bytu.
Dalšími kandidáty na odchod z vlády jsou ministr financí Darling a ministr dopravy Geoff Hoon, kterých se aféra také dotkla. Hlavním favoritem na Darlingovo místo je ministr školství Ed Balls, ale hovoří se i o ministrovi zahraničí Davidu Milibandovi, na jehož místo by přišel ministr obchodu Peter Mandelson.