Dachau - Při vyslovení jména Dachau vytanou lidem obvykle na mysli i další zařízení využívaná nacistickou Třetí říší k programové izolaci a likvidaci nepřátel režimu. Ač nebyl koncentrační tábor poblíž bavorského městečka Dachau vyhlazovací ani největší, drží nelichotivé privilegium: byl prvním a nejdéle fungujícím koncentračním táborem na území Německa. Táborem prošlo přes 200 tisíc osob. Nejméně 30 tisíc registrovaných vězňů v Dachau zahynulo, celkový počet obětí se však odhaduje na 67 tisíc. Dne 29. dubna 1945 byl tábor osvobozen Američany.
Když Američané přijeli do Dachau, našli tam 30 tisíc zubožených vězňů
Šéfem tábora se stal v červnu roku 1933 Theodor Eicke. Eicke byl později inspektorem všech koncentračních táborů a vypracoval systém tábora i zacházení s vězni. Ten později sloužil jako model pro ostatní tábory a Dachau se stalo školicím střediskem pro příslušníky SS.
Před válkou putovali do tábora Dachau, který posléze sloužil jako modelový pro další takováto hrůzná zařízení, skuteční i domnělí nepřátelé režimu - komunisté, sociální demokraté, odboráři, šlechtici.
Češi v Dachau
Táborem prošli například bývalí čeští kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, publicista Ferdinand Peroutka a z transportu smrti směřujícího do Dachau uprchl například spisovatel Arnošt Lustig.
K nim postupně přibyli lidé označovaní za „podvratné živly“: Svědkové Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové a další. Židy kvůli jejich původu začali nacisté hromadně internovat po „Křišťálové noci“ v listopadu 1938.
První neněmečtí vězni přijeli do Dachau po anšlusu Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané. Evidence hovoří o 3 600 osobách z Čech a Moravy, z nichž v táboře zahynulo na 1 400.
28. dubna opustila tábor většina personálu SS
Koncem roku 1944 panovaly v Dachau katastrofální podmínky, propukla zde epidemie tyfu. Dne 28. dubna 1945 opustila tábor většina personálu SS. O den později, 29. dubna 1945, dorazily do tábora americké jednotky. Bylo zde více jak 30 tisíc zubožených vězňů. Bohužel však ještě během května 1945 v táboře před evakuací domů podlehlo přes 2 tisíce vězňů následkům nacistického zacházení.