Japonci se Číně za zadržení rybářské posádky omlouvat nehodlají

Peking - Japonsko dnes striktně odmítlo požadavek Číny na omluvu a kompenzace za zadržení posádky čínské rybářské lodi, která se začátkem měsíce ve sporných vodách Východočínského moře srazila se dvěma japonskými hlídkovými čluny. Japonské úřady v pátek propustily na svobodu kapitána lodi, který téhož dne odletěl do vlasti charterovým letounem.

„Japonsko se zachovalo nezákonně a nesprávně, když zadrželo a vyšetřovalo čínské rybáře. Japonská strana se musí za incident omluvit a poskytnout kompenzace,“ zní stanovisko čínského ministerstva zahraničí. Japonské ministerstvo zahraničí kontrovalo vyjádřením, že tyto požadavky jsou neopodstatněné a „naprosto nemohou být přijaty“.

Japonsko již dříve propustilo 14 námořníků z plavidla, ale kapitána do pátku drželo ve vazbě. Incident se odehrál ve sporných vodách kolem ostrovů, které v japonštině nesou název Senkaku a v čínštině Tiao-jü-tchaj. Na tuto oblast si ale činí nároky rovněž Čína a Tchaj-wan. Peking dnes přitom dal najevo, že jeho nároky jsou v tomto ohledu „nezpochybnitelné“.

Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi oběma ekonomickými velmocemi a zasáhl i jejich hospodářské vztahy. Peking zastavil ministerské rozhovory s Tokiem a údajně přestal do Japonska vyvážet takzvané prvky vzácných zemin, což jsou převážně vzácné kovy potřebné k výrobě elektroniky.

Americký prezident Barack Obama vyzval v pátek společně s nejvyššími představiteli zemí jihovýchodní Asie k mírovému vyřešení krize, u které se nezdá, že by Čína byla připravena ji už zažehnat. Japonský premiér Naoto Kan v pátek v New Yorku vyzval k uklidnění vztahů mezi oběma zeměmi. Prohlásil, že Čína a Japonsko mají klíčovou mezinárodní odpovědnost za situaci v oblasti a že jsou to významní sousedé.

Propuštěný čínský kapitán (uprostřed)
Zdroj: ČT24