Praha - Údajně již v době léčení rakoviny prsu a prostaty se dá z kapky krve zjistit, zda léčba zabírá. O této metodě se hovoří na setkání onkologů na XIV. dnech profesora Staška, které pořádá Onkologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček řekl, že v Česku se zjišťuje "zbytková" choroba u nádorů krve, u ostatních nádorů zatím ne. Varoval před předčasnými nadějemi, metoda se teprve ověřuje.
Jak odhalit rakovinu z kapky krve
„Test se zakládá na odběru malého vzorku krve, ze kterého lze zjistit, zda je rakovina na ústupu. Odhalí ji už od dvou nádorových buněk v pěti mililitrech krve,“ sdělili k nové metodě vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, kteří se na jejím vývoji podíleli.
Metody se stále ještě ověřují
„Jde o metody zatím stále výzkumné, jejichž klinickou platnost je třeba teprve posoudit většími a kontrolovanými klinickými studiemi. V žádném případě není možné v tuto chvíli říci, že by se blížily standardu sledování onkologických pacientů v praxi,“ uvedl náměstek ředitele pro vědu a výzkum Masarykova onkologického ústavu Brno docent Dalibor Valík.
Tvůrci testu tvrdí, že vyhledáním „cirkulující“ nádorové buňky v krvi se zjistí stav nemoci, lékaři pak mohou nasadit odpovídající léčbu. Přítomnost těchto buněk v krvi je podle nich také časným příznakem metastáz, tedy rozšíření rakoviny do dalších orgánů těla. Naopak jejich vymizení signalizuje, že nemoc je na ústupu.