Irák má po pěti letech od svržení Saddáma novou vlajku, byť jen na rok

Bagdád - Podobu nové státní vlajky dnes schválil irácký parlament. Zůstanou na ní zachovány dosavadní barvy - červená, bílá a černá, zmizí z ní ale trojice zelených hvězd na bílém pozadí a nápis Alláhu Akbar (bůh je velký) bude vyveden jiným typem arabského písma. Parlament tak vyšel vstříc požadavkům kurdské menšiny, která odmítala vyvěsit dosavadní vlajku při celoarabském summitu v severním Iráku plánovaném na březen.

Kompromisní podoba vlajky byla vybrána na jeden rok, do té doby musí být přijat zákon zakotvující novou iráckou vlajku. Pro nynější změnu zdvihlo podle agentury AP ruku 110 z přítomných 165 poslanců.


Změna podoby vlajky bezmála pět let po svržení režimu Saddáma Husajna symbolizuje podle poslanců skoncování s minulostí. Mnozí Kurdové viděli dosavadní vlajku v rukou Saddámových ozbrojených sil během perzekučních kampaní, při nichž byly zabity tisíce Kurdů. Barvy na irácké vlajce navíc údajně nereprezentují všechny Iráčany, a Kurdové proto požadovali, aby k nim byla doplněna ještě žlutá, která dominuje na jejich vlastní vlajce. S tímto požadavkem ale neuspěli.


Dohody o dočasné pozměněné podobě irácké vlajky se parlament dopracoval především s ohledem na arabskou konferenci, která se má konat na kurdském severu Iráku. Absence mezinárodně uznávané vlajky při takové události na území zakládajícího člena Ligy arabských států by totiž vyvolala negativní publicitu v arabském světě, kde mnozí připisují Kurdům přílišnou blízkost k Američanům a separatistické tendence. Chybějící irácké vlajky by vyvolaly nesnáze mezi Kurdy a většinově šíitskou ústřední vládou a byly by považovány za další důkaz separatistické orientace kurdské politiky, napsala agentura AP.

Tři zelené hvězdy, které z vlajky zmizí, údajně symbolizovaly někdejší Saddámovu, dnes rozpuštěnou stranu Baas, která měla tři deklarované cíle: jednotu, svobodu a socialismus.

Arabský nápis Alláhu Akbar byl na vlajku dodán po invazi Saddámovy armády do Kuvajtu v roce 1990. Nápis zůstane zachován, nepůjde už ale o kopii Saddámova rukopisu, bude vyveden v jiném typu písma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud nařídil Trumpově administrativě vyplatit celou potravinovou pomoc

Federální soud ve Spojených státech ve čtvrtek nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit do pátku plnou potravinovou pomoc 42 milionům Američanů s nízkými příjmy. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda, která je kvůli sporu v Kongresu v platební neschopnosti, takzvaném shutdownu, chtěla uvolnit jen zhruba polovinu potravinových dávek. Vláda se proti rozhodnutí soudu obratem odvolala.
včeraAktualizovánopřed 56 mminutami

Akcionáři Tesly schválili plán odměn pro Muska až za 878 miliard dolarů

Akcionáři společnosti Tesla schválili balík akcií pro zakladatele a šéfa firmy Elona Muska, který by mu mohl během příštích deseti let vynést až 878 miliard dolarů (18,5 bilionu korun). Už nyní nejbohatší muž planety by se tak mohl stát prvním dolarovým bilionářem v historii.
před 1 hhodinou

Kvůli shutdownu omezí v USA provoz desítek hlavních letišť

Spojené státy kvůli takzvanému shutdownu, tedy platební neschopnosti americké vlády, omezí provoz na čtyřiceti hlavních amerických letištích o deset procent. Oznámil to ministr dopravy Sean Duffy. Podle informací agentury Reuters začne opatření platit v pátek od 06:00 východního času (12:00 SEČ). Podle agentury AP se omezení dotkne mimo jiné letišť v New Yorku, Los Angeles nebo Chicagu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

NATO předstihlo Rusko ve výrobě munice, řekl Rutte

Až donedávna bylo Rusko v produkci munice před spojenci NATO. Situace se však údajně dramaticky změnila. Aliance podle generálního tajemníka Marka Rutteho zvýšila tempo a posunula se vpřed, uvádí tisková agentura RBC-Ukraine.
před 4 hhodinami

Lidé v Gaze mezi troskami čelí hladu a „falešnému příměří“

Teroristická organizace Hamás vrátila tělo dalšího rukojmího. V Gaze jich zůstává ještě šest. Izrael v rámci dohody o příměří vydal 270 těl. Dva a čtvrt milionu Gazanů zatím v uprchlických táborech a mezi troskami využívají nezvykle horkého počasí k přípravám na rychle se blížící zimu.
před 4 hhodinami

Súdánské polovojenské oddíly souhlasí s příměřím, armáda zřejmě ne

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) po dvou letech bojů s armádou souhlasí s humanitárním příměřím. Návrh na klid zbraní předložila v září skupina zemí, ve které jsou Spojené státy či Saúdská Arábie. Armáda podle předchozích prohlášení však zřejmě nebude ochotna na zastavení bojů přistoupit. Americká diplomacie vyzvala obě strany, aby na příměří přistoupily.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael udeřil na města v Libanonu

Izraelské letectvo ve čtvrtek odpoledne zasáhlo několik měst a obcí na jihu Libanonu, píší libanonská média s odvoláním na své reportéry z místa. Izrael před tím vydal evakuační výzvy pro oblasti ve čtyřech libanonských obcích a oznámil údery na pozice šíitského hnutí Hizballáh. Nejméně jedna osoba zemřela. Kolem 19:00 SEČ izraelská armáda oznámila, že údery ukončila.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rok 2025 bude podle WMO druhý nebo třetí nejteplejší v dějinách měření

Řada minulých let patřila k těm nejteplejším za dobu, co se provádí měření. Série výjimečných teplot pokračovala i v roce 2025, který bude podle zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu globálního klimatu druhým nebo třetím nejteplejším rokem v historii.
před 10 hhodinami
Načítání...