Chicago - Chicagská Univerzita Roberta Morrise nabízí sportovní stipendium téměř půl milionu korun. Potenciální atleti ale nebudou muset udělat ani kotrmelec – stipendium totiž dostanou za hraní počítačové online hry League of Legends, v níž měří síly dva nejméně tříčlenné týmy a vzájemně se snaží zlikvidovat.
Hraní na PC je sport jako každý jiný, rozhodla chicagská univerzita
„Je to sportovní disciplína,“ říká na adresu mistrů virtuálního světa zástupce ředitele pro atletiku Kurt Melcher. „Je možné soupeřit i mezi školami.“ Také studenti hru berou naprosto vážně a říkají, že jejich virtuální sport je o odříkání a velké dřině – jako všechny ostatní disciplíny. Vyžaduje také brilantní strategické myšlení, schopnost rychlého rozhodování a týmové spolupráce.
„Musíme se hodně učit - máme kouče! Je to jako každý jiný sport. A kdo říká, že není, tomu odpovídám: Je to sport, jen v jiné oblasti,“ vysvětluje 21letá Sondra Burrowsová, jedna z prvních stipendistek. Svou budoucnost vidí v marketingu počítačových her a do virtuálního světa by ráda přilákala víc žen.
Netradiční sportovní stipendium dostal i Derek Micheau. Rodiče mu prý nejdřív nevěřili, protože si nedokázali představit, jak se k němu mohl z gauče propracovat. „Nejdřív byli velmi skeptičtí. Mysleli to se mnou opravdu dobře a domnívali se, že mě někdo podvedl nebo něco takového,“ říká stipendista Derek.
Příští rok čeká americké virtuální sportovce účast na národním šampionátu a nakonec třeba i meta nejvyšší– finále mezinárodního šampionátu League of Legends. Letos se konalo v Soulu a vítězný korejský tým získal kromě potlesku tisíců fanoušků i šek v přepočtu na víc než 20 milionů korun.