Německý filozof Martin Heidegger byl přesvědčeným nacistou. Vyplývá to z dopisů, které posílal svému bratrovi a jejichž obsah Heideggerovi dědicové dosud široké veřejnosti skrývali. Z korespondence poprvé citoval server listu Die Zeit, podle kterého je „případ Heidegger intelektuální i morální katastrofou německé intelektuální historie“.
Filozof Heidegger byl přesvědčený nacista a obdivovatel Hitlera, ukazují dopisy
Heideggerův bratr Fritz dostával od slavného filozofa dopisy, z nichž je podle Die Zeit zřejmý „otevřený antisemitismus“. Osobní psaní zároveň odhalují, že se Martin Heidegger stal „brzkým a vášnivým stoupencem nacismu“.
Už na konci roku 1931 tehdy třiačtyřicetiletý Heidegger zaslal svému bratrovi k Vánocům Hitlerovo programové dílo Mein Kampf, které zachycuje veškeré jeho nedemokratické, rasistické a expanzionistické názory. Oceňuje přitom Hitlerův „neobvyklý politický instinkt“. V té době vládnoucí pravicový kabinet kancléře Franze von Papena okomentoval Heidegger jako židovské spiknutí, upozorňuje Die Zeit.
Z 13. dubna 1933 pochází Heideggerův dopis, ve kterém nadšeně píše, že „se ukazuje, do jaké velikosti nyní Hitler jako státník vyrostl“.
Podle německého listu korespondence dokazuje, že Heidegger neprozřel ani během války. Jeho psaní z ledna 1943 líčí světovou válku jako obranný boj „Západu“ a „němectví“ proti „velké hrozbě“ ze strany „bolševismu“ i „amerikanismu“.
Vstup do NSDAP byl zcela záměrný a logický
Účast Heideggera na Hitlerově režimu i jeho vstup do nacistické strany NSDAP byly logickým vyústěním jeho smýšlení. V žádném případě se nejednalo o prospěchářství nebo zmatení nic netušícího apolitického myslitele, zdůrazňuje Die Zeit s tím, že poslední dvě vysvětlení se často uváděla v minulosti ve snaze zlehčit Heideggerovu vinu.
Více než 500 dopisů mezi bratry Heideggerovými je od roku 2014 v literárním archivu v Marbachu. Jejich výbušnost znal jen úzký okruh lidí, neboť na příkaz Heideggerových dědiců se z korespondence až dosud nesmělo citovat. Nyní ale dědici souhlasili se zkráceným zveřejněním dopisů z let 1930 až 1946, které se objeví v nově vydané knize Heidegger a antisemitismus.
Martin Heidegger (1889–1976) je považován za jednoho z největších myslitelů 20. století. Proslavil se zejména svým dílem Bytí a čas (1927). Heideggerova žačka a milenka, filozofka a spisovatelka Hannah Arendtová musela pro svůj židovský původ z Německa uprchnout.