Experti potřebují čas na zkoumání černých skříněk z Concordie

Grosseto (Itálie) – Zajišťování důkazů v případu ztroskotání výletní lodě Costa Concordia u italských břehů nepokročilo. Váznou přípravy na proces, a proto soudkyně jednání odročila o čtvrt roku. Experti potřebují více času na to, aby analyzovali data z černých skříněk plavidla. Luxusní plavidlo s více než 4 000 pasažéry na palubě narazilo poblíž ostrova Giglio na útes, zemřelo 32 lidí. Loď dodnes trčí zaklíněná poblíž pobřeží – její komplikované odvlečení do přístavu bude trvat zřejmě do května příštího roku. Hlavní obviněný, kapitán lodi Francesco Schettino, je vyšetřován pro podezření ze zabití z nedbalosti. Hrozí mu až 15 let vězení.

Hlavní státní návladní Francesco Verusio vyjádřil nad očekávaným několikaměsíčním odkladem politování: „Rádi bychom měli tuto přípravnou fázi za sebou co možná nejrychleji.“

Schettino se v minulých dnech prostřednictvím televizní obrazovky za havárii omluvil, podle vlastních slov ale nemůže nést plnou odpovědnost. V klíčovém okamžiku prý převzal velení od prvního důstojníka, který mu neoznámil, že loď je nebezpečně blízko ostrova. Vyšetřovatelé ale zatím připisují vinu výhradně Schettinovi. Po nehodě byl mimo jiné také obviněn, že záměrně plul blízko břehů ostrova, aby se předvedl před mladou ženou, která s ním byla na můstku. Tuto spekulaci Ital odmítl. 

Kapitán si během vyšetřování odseděl několik měsíců ve vazbě a poté nastoupil do domácího vězení, z něhož byl začátkem července propuštěn. Nyní po uplynutí šesti měsíců od havárie poskytuje rozhovory televizním společnostem a údajně chystá vydat knihu. Půlroční smutné výročí si před týdnem připomněli také příbuzní zemřelých a obyvatelé ostrova Giglio.

Kapitán lodi Francesco Schettino:

„Byla to banální nehoda, při níž selhala komunikace mezi lidskými bytostmi, což způsobilo nedorozumění… Bylo to, jako by vypadl proud v hlavách všech i v přístrojích.“

Technici mezitím pracují na složité operaci odstraňování zaklíněného vraku. Z vraku odstranili 140tunovou skálu, která rozpárala trup lodi. Z kamene vznikne přímo na ostrově památník neštěstí, poté se bude pokračovat v transportu co nejvíce částí z lodi. V okamžiku odtažení má být vrak narovnán pomocí vzduchových pylonů, to se ale dá čekat nejdříve počátkem příštího roku, spíše až na jaře.

Telefonát Vědunky Lunardi k soudu se Schettinem (zdroj: ČT24)
Vydáno pod