Praha - Odcházející eurokomisař Štefan Füle byl v komisi zodpovědný za oblast rozšiřování Evropské unie a politiku sousedství, ze své pozice tak musel řešit situaci na Balkáně i na Ukrajině. Zatímco na Balkáně podle Füleho rozšiřování pokračuje bez problémů a stanoveným tempem, ukrajinská situace je mnohem složitější. Unie byla dokonce podezřívána, že si finanční podporou Ukrajiny snaží koupit režim Viktora Janukovyče. „Nefinancovali jsme vládu Viktora Janukovyče, my pomáháme Ukrajině, a ne jedné vládě,“ brání se podezření Füle, který si za postupem Evropské komise vůči Ukrajině stojí.
Eurokomisař Füle: Pomáhali jsme Ukrajině, ne Janukovyčovi
Jakou si dáte za své působení v Evropské komisi známku?
Füle: „To nechám na ostatních, ale pokud se ptáte, jak jsem spokojený s tím, co za mnou je, tak jsem spokojený a když se dívám do zrcadla, tak z toho špatný pocit nemám. Mám pocit, že jsme s mým týmem udělali vše, co jsme mohli.“
Jaký byl váš největší úspěch?
Füle: „Na Balkáně se určitě podařilo udržet rozšiřování v tom tempu, jaké bylo, přestože EU procházela jednou z nejhlubších ekonomických a finančních krizí. Chorvatsko je novým členským státem Evropské unie, se dvěma státy západního Balkánu nově vyjednáváme, Albánie se stala kandidátským státem a hlavně: podařilo se nám převyprávět celý příběh rozšíření. Na východě máme tři ze šesti partnerů, se kterými jsme uzavřeli asociační dohody, se dvěma z nich už dokonce ty dohody předběžně plníme a s Ukrajinou to bude od listopadu tohoto roku. Na jihu se snažíme vyjít vstříc aspiracím obyvatel, se kterými jsme uzavřeli nové partnerství přes občanskou společnost. Snažíme se, aby se stabilita na rozdíl od minulosti neopírala o naše vztahy s autokratickými režimy, ale aby se opírala o demokracii.“
Udělal jste nějakou chybu při vyjednávání s Viktorem Janukovyčem o podpisu asociační dohody?
Füle: „Těch chyb byla určitě celá řada, co bylo důležité, ale bylo, že jsme vždy hráli fér a že jsme to nebyli my, kdo na poslední chvíli cuknul a zanechal celou práci, aby ji dokončili jiní.“
Bylo chybou uvolnit 88 milionů eur před summitem ve Vilniusu, kdy už bylo jasné, že Janukovyč dohodu nepodepíše?
Füle: „Nebylo, ty peníze nejsou nijak provázané na jedno rozhodnutí prezidenta Ukrajiny a nejdou na jeho účet. Ty peníze mají pomoci Ukrajině, která je suverénní stát a Unie ji bude pomáhat, ať se rozhodne tak, nebo jinak.“
Bylo správné peníze poslat v té chvíli, kdy jste věděl, že Ukrajina se blíží spíše Rusku než Evropské unii?
Füle: „Mýtus, že jsme se den před summitem snažili si někoho koupit, to je nesmysl. Náš program na podporu Ukrajiny přeci nezáleží na tom, jak se zachová který politik, ale na tom, nakolik ta která pomoc pomáhá zemi dosáhnout lepší život, lepší rozvoj, nezávislost justice a podobně.“
Věřil jste v tu chvíli, že Janukovyč podepíše asociační dohodu?
Füle: „Janukovyč řekl deset dnů předtím, že dohodu na vilniuském summitu nepodepíše a že ji podepíše až poté, co budou vytvořené podmínky.“
Co by měla jako první krok udělat nová eurokomisařka Věra Jourová?
Füle: „Prvním krokem bude sestavení týmu tak, aby vyhovoval ne nutně představám některých politiků v České republice, ale hlavně jí a jejímu portfoliu.“
Jak Evropská unie vnímá vystoupení prezidenta Miloše Zemana na akci, kterou sponzoruje ruský oligarcha a blízký spolupracovník Vladimira Putina Vladimir Jakunin?
Füle: „Vnímají to s rozpaky. Kdykoli se kohokoli z nás, kteří v Unii Českou republiku zastupujeme, někdo ptá na politiku Česka k dané situaci, tak se ptáme: koho a čí politiku máte na mysli. A to je chyba, my bychom měli vůči svým partnerům být transparentní a předvídatelní.“