Peking - V centru tibetské metropole Lhasy se v neděli zapálili dva Tibeťané, jeden z nich zemřel. Potvrdila to oficiální agentura Nová Čína, podle níž je druhý muž ve vážném stavu. Oba muži se zapálili odpoledne u chrámu Džókhang, který je pro lámaistické buddhisty důležitou svatyní a také jednou z hlavních turistických atrakcí Lhasy. Je to první sebeupálení ve Lhase.
Dva Tibeťané se zapálili ve Lhase, jeden zemřel
Zatím není možné potvrdit totožnost obou mužů. Podle Nové Číny byli během dvou minut uhašeni, ale jeden z nich zemřel a druhý je ve vážném stavu. Město je po upálení plné policistů a pořádkových jednotek a situace je velmi napjatá, uvedla americká stanice Radio Free Asia, která o incidentu informovala první. „Je to pokračování série sebeupálení v dalších tibetských oblastech. Tyto akty jsou zaměřeny na oddělení Tibetu od Číny,“ citovala Nová Čína představitele čínské komunistické strany v Tibetu.
Tibet upálením protestuje proti čínské nadvládě
Od začátku roku 2011 protestovalo upálením proti čínské nadvládě již čtyřiatřicet Tibeťanů. Nejméně 24 z nich zemřelo. Čínské úřady potvrdily jen některé z těchto případů. Podle nich šlo o teroristy, případně zločince. Úřady také obviňovaly tibetský exil a tibetského duchovního vůdce dalajlámu z toho, že k těmto krajním protestům podněcuje. Dalajláma uprchl z Tibetu v roce 1959 po potlačení protičínského povstání. Peking ho označuje za separatistu, dalajláma tvrdí, že mu jde o větší autonomii pro Tibet.
K těmto protestům dosud docházelo v tibetských oblastech, které jsou v čínských provinciích v sousedství Tibetu. V Tibetu samotném se zapálil zatím jen jeden Tibeťan. Nedělní incident je prvním takovým pokusem v metropoli Lhase, kde od krvavých protičínských nepokojů před čtyřmi lety panují přísná bezpečnostní opatření. „Pro čínské úřady to má velmi vážné důsledky a ukazuje to, že se mezi Tibeťany šíří protestní hnutí. Mohlo by to vést ke zpřísnění restrikcí a kontrol,“ řekl expert na Tibet z Columbijské univerzity v New Yorku Robbie Barnett.