Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž postavení bylo ještě donedávna neotřesitelné, zažívá silný propad své obliby. Za necelý rok ztratila podle průzkumů 17 procent podpory. Podle politologů jde o důsledek směřování imigrační politiky. Strmý pád zažívá i konzervativní unie CDU/CSU pod jejím vedením, naopak Alternativa pro Německo by se v současné chvíli stala třetí nejsilnější stranou v zemi.
Důvěra v kancléřku strmě padá. CDU/CSU ztratila čtvrtinu voličů
Ještě před měsícem se Angela Merkelová na stranickém sjezdu dočkala skoro desetiminutových ovací. Kancléřkou navrhovaný přístup k uprchlíkům tehdy odmítli jen dva z tisícovky delegátů. Jenže jak vyplouvají na povrch detaily o událostech silvestrovské noci v několika německých městech, jednota CDU se rychle vypařuje.
Němci navíc přestávají nejmocnější ženě světa věřit a od vlády se především kvůli migrantům odvrací stále víc voličů. Zatímco ještě loni v dubnu, před vyvrcholením řecké dluhové krize, by křesťanští demokraté získali přes 40 procent hlasů, teď v lednu je to o osm méně. Pokles preferencí, přestože výrazně nižší, zaznamenali i socialisté - koaliční partner CDU. Naopak příznivců krajní pravice přibývá.
Kabinet se snaží nepříznivý trend zvrátit. Berlín tlačí na Turecko, aby běžence nepouštělo dál. A taky už poněkolikáté přitvrzuje podmínky pro získání azylu v Německu. Jenže kancléřce, která Syřanům v září otevřela dveře, to příliš nepomáhá. Loni na jaře souhlasilo s její politikou 75 procent dotázaných, teď jen 58 procent. Mnohem větší podpoře se těší její vládní podřízení - ministři financí a zahraničí.
Tlak na Merkelovou se stupňuje. Část poslanců konzervativní unie CDU/CSU kancléřku v otevřeném dopise vyzývá, aby německé hranice pro uprchlíky uzavřela. Výzvu jich zatím podepsalo 44. Bavorský premiér pak dokonce vládě pohrozil žalobou u federálního soudu, pokud Berlín na hranicích neobnoví pořádek.
CDU/CSU ztratila čtvrtinu voličů
Konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Merkelové se v aktuálním průzkumu společnosti Insa propadla na nejnižší úroveň od roku 2012. Proti posledním volbám do Spolkového sněmu v roce 2013 ztratila téměř čtvrtinu voličů, přesto zůstává nejsilnějším politickým uskupením v Německu. CDU/CSU by nyní volilo 32,5 procenta Němců, což je o 2,5 procentního bodu méně než před týdnem.
Nadále posiluje populistická Alternativa pro Německo (AfD), které nahrává současná uprchlická krize. Strana požaduje omezení imigrace a repatriaci velké části běženců, kteří už do Německa dorazili. V posledních spolkových volbách se jen těsně nedostala do parlamentu, nyní by se stala třetí největší politickou silou v Německu. AfD by nyní volilo 12,5 procenta Němců, o jeden procentní bod víc než před týdnem.
Na druhém místě je v průzkumech stále vládní sociální demokracie (SPD), kterou by volilo 22,5 procenta lidí. Proti minulému týdnu strana posílila o jeden procentní bod, stále však zaostává za svým výsledkem z posledních voleb do Spolkového sněmu, v nichž oslovila 25,7 procenta Němců.
Na čtvrtém místě ve volbách by nyní podle průzkumu skončila postkomunistická Levice, kterou by stejně jako před týdnem volilo deset procent Němců. O půl procentního bodu na 9,5 procenta si pohoršili Zelení. Do Spolkového sněmu by se nyní podle průzkumu dostala také Svobodná demokratická strana (FDP), které by dalo hlas 6,5 procenta voličů.