Sofie - Přesně před 120 lety, v roce 1892, byl v Bulharsku založen Československý klub T. G. Masaryka. K jeho výročí přijela do bulharské Sofie osobně popřát jeho představitelům i předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová. Dodnes si totiž naši krajané v balkánské zemi udržují silnou tradici.
Československý klub TGM v Bulharsku oslavil 120 let
Po osvobození Bulharska z turecké nadvlády se Češi značně podíleli na rozvoji moderního bulharského státu. Vynikli především v oblastech školství, justičního aparátu a kultury. Více než staleté kořeny tak prorostly až k nejmladší generaci.
Československý klub T. G. Masaryka tyto krajany sdružuje. Učí je češtinu, pořádá filmové nebo hudební večery. Ačkoliv někteří z nich Českou republiku ani neviděli, přesto k ní mají vztah.
Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR:
„Teprve když jste tady a vidíte lidi, kteří báječnou, dokonalou češtinou mluví, přestože se v Čechách nenarodili, přestože jim rodiče vštípili český jazyk, zajímají se o naši zemi. Jsou to takoví velvyslanci.“
Členové klubu oceňují především možnost procvičit si češtinu a dát si české pivo. Právě český zlatý mok má i v Bulharsku svou tradici. Bratři Proškové totiž na konci 19. století založili v Sofii nejznámější pivovar. Na jejich počest bylo dokonce pojmenováno i tamní náměstí.
K dalším zvučným jménům v Bulharsku patří například Konstantin Jireček - někdejší ministr osvěty a později školství. O první územní plán bulharské metropole se zase zasloužil architekt Antonín Kolář, který v Sofii projektoval řadu významných budov. Jednu z nich od teď zdobí na jeho počest pamětní deska.