Britští vědci objevili novou bakterii v lidských ústech

Paříž - Britští vědci izolovali nový druh bakterie z lidských úst. Tento objev může přispět k lepšímu pochopení příčin zubního kazu a zánětů dásní. Práci Britů zveřejnil ve svém srpnovém čísle odborný časopis International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology (IJSEM).

Ve zdravé tkáni i v nádorech nalezli vědci tři neidentifikované kmeny jednoho typu bakterie nazvané Prevotella. Tyto bakterie jsou u člověka součástí běžné mikrobiální flóry. Jsou také spojovány s různými onemocněními ústní dutiny a infekcemi v jiných částech těla.

Nový bakteriální druh dostal jméno Prevotella histicola, neboť tyto bakterie žijí v tkáni (histion znamená v řečtině tkáň).

„Tento druh byl izolován v ústní tkáni, a to jak ve zdravé, tak i v té, která byla napadena nádorem,“ uvedl profesor William Wade z King's College London Dental Institute. To podle něj potvrzuje další studie, jež ukázaly, že ústní bakterie mohou napadat tkáně a buňky.

Zubní kazy a záněty dásní jsou nejčastější infekční nemoci a způsobují je změny flóry, jež je za běžných okolností v lidských ústech přítomna.

Pokud vědci lépe pochopí složení mikroorganismů v ústech, umožní jim to vyvinout nové způsoby prevence i léčby. Proto je podle profesora Wadeho tak důležité, aby byly podrobně popsány a označeny všechny druhy bakterií žijící v ústní dutině.

Zdravý člověk hostí v ústech obrovské množství mikrobů, virů, hub, prvoků a bakterií. „Nejpočetnější jsou bakterie: každý mililitr slin jich obsahuje na 100 milionů a v ústech existuje více než 600 různých druhů bakterií. Kolem poloviny z nich je třeba ještě pojmenovat,“ uvedl profesor Wade.