Britská policie osvobodila v Londýně tři otrokyně

Londýn - Britská policie zatkla sedmašedesátiletého muže a stejně starou ženu, kteří si drželi tři ženy jako otrokyně. Minimálně jednu z nich tento pár zneužíval přes 30 let. Vyšetřovatelé proti dvojici zasáhli poté, co se na ně v říjnu obrátila organizace Freedom Charity. Tu kontaktovala žena, která tvrdila, že ji proti její vůli drží více než 30 let. Další vyšetřování policisty přivedlo až k domu postaršího páru na jihu britské metropole.

„Všechny tři ženy, které byly silně traumatizované, byly odvezeny na bezpečné místo, kde zůstanou,“ uvedla policie v prohlášení. Jedná se o 69letou ženu z Malajsie, 57letou Irku a 30letou Britku. Nejmladší z žen němela žádný kontakt s okolním světem a držena byla od dětství.

Podle zakladatelky Freedom Charity Aneety Premové byly ženy drženy v „obyčejném domě v obyčejné ulici“, sousedé prý neměli ani tušení, co se vedle nich děje. „Několik let se snažily dostat pryč. Lidé budou šokováni, že se toto může stát v Británii a v hlavním městě, jako je Londýn,“ dodala.

„Viděli jsme případy, kdy byli lidé drženi až deset let, ale nikdy jsme neviděli nic v takovém rozsahu,“ komentoval případ inspektor Kevin Hyland z oddělení Scotland Yardu zaměřeného na obchod s lidmi. Podle něj byly všechny tři ženy drženy jako domácí otrokyně nejméně tři desetiletí, po celou dobu ale měly „omezenou svobodu“. Podle policie mezi nimi nebyl žádný příbuzenský vztah a nic nenasvědčuje tomu, že by byly sexuálně zneužívány.

Podle Hylanda přiměl Irku k telefonátu organizaci televizní dokument o vynucených manželstvích, který vznikl na základě práce Freedom Charity. „Tleskáme Freedom Charity a spolupracujeme s ní na pomoci těmto obětem, které zjevně byly drženy přes 30 let,“ dodal podle BBC Hyland.

Premová stanici Sky News upřesnila, že se na její organizaci obrátila sedmapadesátiletá Irka. „Začali jsme s nimi mluvit, co nejvíc do hloubky to šlo. Muselo se to připravit, když nám měli zavolat, a muselo se to udělat naprosto tajně, neboť se cítily v obrovském nebezpečí,“ popsala Premová navazování kontaktu s drženými ženami, které podle ní byly „absolutně vystrašené“. „Potrvá to hodně dlouho, než se budou moct vrátit do normálního života,“ soudí.

Jiná charitativní nadace minulý měsíc zveřejnila první globální index otroctví, podle něhož v otrockých poměrech žije téměř 30 milionů lidí ve 162 zemích a tento problém se týká i Británie. Podle konzervativních odhadů na Ostrovech takto přežívá přes 4 000 lidí.

Vydáno pod