Basra - Britské síly zahájily oficiální odchod z Iráku. Britský velitel generál Andy Salmon předal odpovědnost nad novou mezinárodní divizí Jih americkému generálovi Michaelu Oatesovi. Většina ze 4 tisíc Britů odejde z Iráku do konce května. Okolo čtyř set jich zůstane na nejvyšším velitelství nebo jako školitelé výcviku iráckého námořnictva.
Britové v Iráku končí, v Basře předali odpovědnost Američanům
Na základně v Basře za zvuku kapely královského námořnictva klesala během závěrečného ceremoniálu vlajka britských námořníků, aby ji následně nahradila standarta 10. horské divize americké armády. Poté si britský generál Andy Salmon potřásl rukou s americkými nástupci.
Během projevu při předávacím ceremoniálu pak maršál Jock Stirrup, velitel britské obranné jednotky, vzdal hold mužům, kteří dosud v Iráku působili. Velitel koaličních sil v Iráku generál Ray Odierno vyjádřil také svůj vděk: „Jsem vděčný nejen za výjimečné úspěchy, kterých stateční vojáci Britského království dosáhli, ale také za odvahu a nezištnou obětavost všech britských sil, které sloužily v Iráku.“
Poté americký generál Michael Oates formálně převzal od britských jednotek odpovědnost. „Obyvatelé, zvolená vláda a bezpečnostní síly v Basře mohou očekávat naši plnou podporu a spolupráci,“ prohlásil Oates. Američané tak přebrali od Britů štafetu až do svého definitivního odchodu z Iráku koncem roku 2011.
Britové v Iráku
Británie za vlády tehdejšího premiéra Tonyho Blaira byla klíčovým spojencem USA při invazi do Iráku v březnu 2003. V prvních dvou měsících války měla Británie v Iráku 46 tisíc vojáků, postupně ale jejich počet snížila na současný stav. Za šest let působení v Iráku zde přišlo o život 179 Britů.