Kábul - Afghánské úřady vyzvaly zástupce domácích i zahraničních médií, aby v době čtvrtečních prezidentských voleb neinformovali o násilí, které může hlasování provázet. Obávají se, že takové zprávy by voliče zastrašily. Novináři by svou činnost měli omezit zejména v době, kdy budou otevřeny volební místnosti, tedy celý den od šesté hodiny ráno až do osmé večerní. Neměli by také chodit na místa, kde k nějakému útoku došlo, aby prý celou věc nepřeháněli. Žurnalisté toto doporučení důrazně odmítli, odvolávají se při tom na právo na svobodné informace.
Afghánistán nechce, aby se během voleb informovalo o násilnostech
Novinářům ani ochráncům lidských práv se však výzva afghánských úřadů, s níž přišla také ministerstva zahraničí a vnitra, nelíbí a odmítli ji. „Snahy připravit lidi o přístup k informacím odsuzujeme,“ řekl předseda afghánské asociace nezávislých novinářů Rahimulláh Samander. Podle nevládní organizace Human Rights Watch jsou „snahy cenzurovat zprávy o násilí neopodstatněným porušováním svobody tisku“. Svoboda tisku se afghánským médiím vrátila až s pádem režimu fundamentalistického Talibanu na podzim 2001.
S blížícími se volbami se v posledním období v Afghánistánu množí násilné akce organizované místními islámskými radikály, kteří chtějí hlasování narušit. Hnutí Taliban vyzvalo obyvatele, aby volby bojkotovali, a hrozí smrtí těm, kdo se jich zúčastní.
V Kábulu dnes přepadli tři muži banku a zemřeli při přestřelce s policií. K útoku se přihlásil Taliban, podle něhož šlo o útok na vládní cíl, nicméně policie hovoří o nepovedeném pokusu o loupež. Už dnes policie v rámci nového opatření zabránila reportérům, fotografům i kameramanům v přístupu k bance.
mluvčí prezidenta Hamída Karzáiho
„Pokud se něco stane, toto zabrání médiím, aby věc zveličovaly.“
V úterý si sebevražedný útok v Kábulu vyžádal nejméně sedm mrtvých a na 50 zraněných. Na prezidentský palác v Kábulu také dopadla raketa, ale její výbuch se obešel bez obětí. Na jihu země sebevražedný atentátník v ten samý den zaútočil na kontrolní stanoviště afghánské armády. Při explozi byli zabiti tři vojáci a dva civilisté.
Ve čtvrtečních volbách budou Afghánci vybírat nejen nového prezidenta, ale také členy provinčních rad. Hlavním favoritem je dosavadní hlava státu Hamíd Karzáí; pokud nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, utká se ve druhém kolem s nejúspěšnějším z protikandidátů.
Devadesát procent Afghánců je ale negramotných a některé politické strany rozdávají výměnou za hlasy peníze. Mezinárodní agentura Oxfam navíc varuje, že volby nic nevyřeší bez reformy státních úřadů. Zahraniční vlády a organizace nalily do země za posledních osm let miliardy dolarů. Podle Oxfamu ale peníze nejsou využívány efektivně a třetina Afghánců stále bojuje s hladem a chudobou.