Zná to snad každý rodič: V parném létě byste rádi své ratolesti chtěli vytáhnout z domu někam do přírody. Jenže kam? Na dlouhé túry to s malými dětmi moc není, zaprášená muzea je nebaví a hradů a zámků připomínajících spíš skladiště nábytku jste už viděli nepočítaně. Pokud i vy trpíte podobným dilematem, tak právě pro vás je tu dnešní Tip na cesty. Sedněte do auta nebo se přibližte třeba vláčkem (nebo bydlíte-li poblíž Františkových Lázní, sáhněte třeba po kole) a vydejte se do přírodní rezervace Soos. Čeká vás příjemná procházka v přírodě i setkání s dinosaury.
Na výlet s dětmi? Zkuste Soos
I já sama jsem se do Soosu poprvé podívala jako malé dítě. Ještě mi tehdy nebylo ani šest let. Dodneška si na tu návštěvu pamatuji a i mí rodiče rádi vzpomínají, jak jim děti pěkně „ťapaly“ a jak je fascinovaly bublinky vycházející z bahna uprostřed ničeho. Tehdy se psal rok 1991 – od té doby se rezervace ještě víc přizpůsobila dětskému návštěvníkovi. Přibyla expozice Historie země, kde mohou děti i dospělí obdivovat modely pravěkých ještěrů v životní velikosti a pokochat se mohou i obrazy Zdeňka Buriana.
Ve vedlejší budově se pak návštěvníci mohou seznámit se zvířaty, které v Soosu a jeho okolí žijí, a s rostlinami, které tam rostou. Zvláště na jaře Soos zkrášlují tisíce žlutých květů kosatce. Počátkem léta pak louky v rezervaci ozdobí například kopretiny. Flóra rezervace ale zahrnuje i další rostliny mnohdy rostodivných názvů. Jak asi vypadá třeba vemeník dvoulistý? A co sivěnka přímořská?
- Chodníčky se Soosem vinou jako hadi autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
- Dřevěné chodníky umožňují bezbariérový přístup autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24
Avšak muzea tvoří jen příjemnou kulisu ještě příjemnější procházky. Naučná stezka je dlouhá zhruba dva kilometry, a tak ji bez větších problémů zvládnou i ti nejmenší. Navíc je bezbariérová, takže se nemusí její návštěvy bát ani prarodiče. A co vás vlastně na procházce čeká? Dřevěný chodníček vás provede vším, co je v Soosu k vidění.
V rezervaci můžete obdivovat mokřady pokryté vysokou trávou i rákosím, rašeliniště a slatiny i naprosto holé křemelinové plochy pokryté jen tu a tam bílými zrnky soli, jež zabraňuje tomu, aby se na křemelině uchytila vegetace. Asi největším lákadle Soosu jsou minerální prameny a mofety. Najdeme tu silně mineralizované prameny i kyselky. Voda vyvěrá tu uprostřed louky, o kousek dál z pokrývky zeleného mechu a ještě o kousek dál z pusté plochy křemeliny. Asi nejznámějším pramenem Soosu je pramen Císařský. Ten mezi ostatními vyniká poměrně vysokou teplotou - kolem 18 stupňů a také vysokou mineralizací (okolo 6 gramů minerálních látek na litr).
Jak vznikl Soos?
Národní přírodní rezervace se rozprostírá v Sooské pánvičce vytvořené mezi tektonickými zlomy. Mezi těmi došlo v geologické minulosti k přechodnému vyzdvižení bloku hornin, následnému odnosu materiálu z povrchu a opětovnému poklesu bloku o rozměrech asi 2 200 metrů krát 1 800 metrů. Pánvička, která se po poklesu vytvořila, byla téměř bezodtoká. V nahromaděné vodě se začaly tvořit humolity, v místech, kde se mísila slatká voda se slanou, se pak začaly masově množit rosivky. Z jejich odumřelých schránek pak vznikala křemelina.
- Rybníčky z rákosem jako z Rákosníčka autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375544.jpg
- Mokřady ukryté ve vysoké trávě autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375546.jpg
- Příroda Soosu autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375547.jpg
- Zasolená křemelina bez vegetace autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375552.jpg
- Ostrůvek bez rostlinstva autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375553.jpg
- Císařský pramen autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3756/375548.jpg
Soos také nezapře, že v hloubkách pod ním odpočívá stále teplé magma. Z něj se uvolňuje oxid uhličitý, který proniká na povrch nejen společně s vodou, ale také jako volný plyn. Na povrch probublává v kráterovitých prohlubních zvaných mofety. A právě ty děti obvykle nejvíc fascinují. Vždyť vypadají jako malé sopky. Mofety si mohou návštěvníci nejlépe prohlédnout na křemelinových plochách.
Když už vás příroda přestane bavit, můžete vyrazit do nedaleké osady Kateřina, kde vzniká muzeum úzkokolejky, kterou se v minulosti dopravovala vytěžená rašelina a křemelina ze Soosu k dalšímu zpracování. Ve výstavní místnosti jsou k vidění zejména informační panely s fotografiemi, věnované úzkokolejkám v Evropě, v ČR i v regionu, z exponátů zaujme motor z lokomotivy a převodovka, i skutečná mašinka s vagónkem. Po trati, která Soos obepíná, nicméně jezdí vláček zatím jen příležitostně.
V parném létě pak určitě představují příjemné zpestření výletu do Soosu jezírka, která nedaleko Kateřiny vznikla po těžbě kaolinu. V těch se mohou unavení návštěvníci vykoupat. Takže nezapomeňte do baťůžku přibalit plavky.