Tábor – Na dětské oddělení táborské nemocnice už dorazil Ježíšek. A to v podobě občanského sdružení Kiwanis a seniorů z Mladé Vožice. Ti přivezli dětem, které musejí prožít Štědrý den v nemocnici, desítky ručně vyrobených panenek. Do mezinárodního projektu Panenka se zapojilo přes pět desítek subjektů, které tvoří lidé z nejrůznějšího prostředí – vězňové, manželky diplomatického sboru a někde panenky šijí důchodci.
Za dětmi do táborské nemocnice dorazil Ježíšek
Občanské sdružení Kiwanis v Mladé Vožici vzniklo před dvěma lety. Svou činnost nezaměřuje pouze na děti. Předsedkyně občanského sdružení Kiwanis Mladá Vožice Eva Dlouhá vysvětluje: „Snažíme se zapojit různé věkové skupiny. I důchodce.“
Do mezinárodního projektu Panenka, jehož cílem je získat finanční prostředky pro celosvětovou očkovací kampaň, se jich v Mladé Vožici zapojilo přes pět desítek. Hračky vyráběli několik týdnů. Teď je předali dětem, které budou muset zůstat na Štědrý den v péči lékařů. Eva Dlouhá vypočítává: „Někde to šijí vězňové nebo manželky diplomatického sboru, někde to šijí důchodci.“ Hana Trejbová z Klubu důchodců Mladá Vožice se může pochlubit: „Myslím, že jsem takových šedesát nebo sedmdesát panenek nastříhala.“
Zatímco malým pacientů slouží panenky na hraní, lékařům pak jako zdravotnická pomůcka. Vrchní zdravotní sestra z Nemocnice Tábor Dagmar Kadlecová naznačuje: „Děti mohou ukázat problému, zda ho bolí bříško nebo ručička.“ Malá pacientka Kateřina Nováková dodává: „Je to dobré hlavně pro malé děti. Když se jim to ukáže na panence, očkování se tolik nebojí.“ Hana Trejbová je spokojená: „Je úžasné, že jim můžeme Štědrý večer něčím zpříjemnit.“
Pokud to jen trochu zdravotní stav dovolí, propustí většinou lékaři malé pacienty na svátky domů. Řada z nich si ale dárky musí rozbalit v nemocnici.