Pedagogové a studenti Fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického představili v Novém Jičíně studie možných revitalizací Hückelových vil. Oba zchátralé objekty, původně patřící kloboučnickým továrníkům, koupilo město loni za 13,5 milionů korun.
Nový Jičín zachraňuje chátrající Hückelovy vily. Možná z nich bude hotel či galerie
„Na udržovací práce dalo město milion korun,“ sdělil redaktor České televize Petr Mecner, podle něhož by jedna z budov mohla sloužit jako kulturní a společenský objekt, druhá by si na sebe měla vydělávat sama. Podle v pátek představených studií by v nich mohla být například klinika, hotel nebo galerie.
Oprava dvou vil může podle odhadů přijít celkem na 200 milionů korun. Město ji chce zaplatit z vlastních prostředků s využitím dotací. V letošním rozpočtu je také sedm milionů na projektovou dokumentaci týkající se Hückelových vil.
Město už dříve nechalo vypracovat studii využitelnosti vil. Odborníci v ní zhodnotili současný stav budov i pozemků a navrhli postup, jak kulturní památky sanovat.
Soubor Hückelových vil tvoří v Novém Jičíně čtyři stavby. Dvě jsou opravené: jedna patří městu a je v ní mateřská škola, druhou, v níž je dětský domov, vlastní kraj.
- Historický výtah a původní posuvné dveře z období první republiky objevili v roce 2014 v podkroví dělníci, kteří rekonstruovali mateřskou školu sídlící v památkově chráněné Hückelově vile v Novém Jičíně. Obě konstrukce zakrývaly deska a omítka, takže celá desetiletí nikdo nevěděl, co se za stěnou skrývá.
- U výtahu se dochovalo kování u dýhovaných dveří i ovládací panel. Posuvné dveře, jež zajíždějí do dutiny ve zdi, zase mají podle mluvčí zdobnou profilovanou zárubeň a pozoruhodný pojezdový mechanismus. Podle Národního památkového ústavu v Ostravě se jedná o hodnotné historické konstrukce, které „dokládají dobovou úroveň stavitelství, dobovou uměleckořemeslnou úroveň a vkus“.
Vily bratří Johanna a Augusta Hückelových jsou dílem vídeňského architekta Otto Thienemanna, interiér zdobily malby slavného novojičínského rodáka Eduarda Veitha.
Byly postaveny v letech 1880 až 1882 v novorenesančním stylu a patřily mezi architektonické skvosty. Památkami jsou od roku 1995. Dříve v nich byly ozdravovna a nemocniční oddělení.