Ucho Svobody: Virus proti stahování nalezen!

Hudebníkům se podařilo nalézt virus, který zamezí nelegálnímu stahování hudby z internetu i nelegálnímu vypalování. Za tímto úspěchem stojí tři britští šlechtici - Sir Paul McCartney, Sir Mick Jagger a Sir Elton John. Předevčírem se přidal i jejich nový přírůstek, Sir Bono. Vzhledem k domovským kapelám prvních dvou byl nový prospěšný prý virus nazván B-Stone.

Skupina amerických vědců ze známých laboratoří v Silicon Valley, které zmínění šlechtici bohatě platili a kteří si z pochopitelných důvodů přejí zůstat v anonymitě, vymyslela virus, jenž zachytí jakýkoliv pokus stáhnout nelegálně hudbu z internetu nebo vypálit CD na vašem počítači. Virus neprodleně způsobí, že místo toho se ve vašich přehrávačích či soukromých discích objeví jekot Yoko Ono. A aby odstrašující účinek byl vyšší, tento jekot vymaže i jakoukoliv další, byť předtím legálně staženou hudbu z vašich MP3 nebo IPodů. Ostatní soubory a paměti virus B-Stone nenapadá a nijak neovlivní samotný chod vašich PC.

Sirové si od celé akce slibují okamžitý konec nelegálního stahování a vypalování hudby a tím i zachování jejich dosavadních příjmů z napsané hudby. Aktivitu podle zahraničních zdrojů podporuje naprostá většina invenčních skladatelů i provozovatelů hudby. Z viru bude mít prospěch celý řetězec dosavadní výroby a distribuce hudby, skladateli a interprety počínaje a vydavateli a prodejci konče. Prospěch budou mít i výtvarníci obalů, majitelé studií, výrobci přehrávačů i všeho legálního zboží, které hudební průmysl používá a využívá.

I proto se nový virus B-Stone setkává s velkým ohlasem v celém vyspělém světě. Okamžitě vznikla i B-Stone Virus Foundation, nadace B-Stone viru, která shromažďuje příspěvky nadšených umělců, za něž budou vyhledávána a ničena centra, která by se pokusila vymyslet antivirus.

Na situaci zareagovala i tuzemská scéna. Jako první se k podpoře bístounu přidali umělci, kteří oslavili 60 (protože Siry u nás nemáme, Viry ovšem ano). Mezi nimi Michal Prokop, Vladimír Mišík a Marián Varga. Přidal se i Jiří Bartoška, ačkoliv nikdy nic nenazpíval.

Je ovšem nutno dodat, že ani umělecká fronta zcela jednotná není. Proti viru protestují tzv. Kvíčaly, okamžitě ustavený sbor českých umělkyň, kterým je jasné, že legálně si jejich nahrávky už nikdo pořizovat nebude. Předsedkyní Kvíčal se stala Helena Vondráčková, místopředsedkyněmi byly zvoleny Hana Zagorová, Leona Machálková a Ilona Csáková. Tiše i hlasitě je podporuje celá řada dalších domácích celebrit, např. Michal David, JUDr. František Janeček i Karel Vágner. Nepřidala se jedině Kateřina Brožová, neboť právě její pištění má být oním zvukem, který zachvátí přehrávače a CD přistižených nelegálů v Česku.

Došlo jí totiž, stejně jako světové pištnici Yoko Ono, že jim budou přináležet veškeré interpretační tantiémy. Což je ostatně fakt, který by mohl celou bohulibou aktivitu zastavit.