Židovské muzeum chystá změny

Praha - Židovské muzeum v Praze se chce více otevřít veřejnosti, chystá nové stálé expozice, přiveze současnou izraelskou kulturu a připravilo slevy. První letošní výstava se otevře už ve čtvrtek a zaměří se na barokní synagogy v Čechách a na Moravě. Od dubna nabídne muzeum novou sedmidenní vstupenku platnou pro všechny své objekty. Navíc s kartou opencard si bude moct návštěvník zakoupit základní vstupenku s více než padesátiprocentní slevou.

„Chceme změnit všechny stálé expozice, budeme více interaktivní a přibude živého umění,“ řekl ředitel muzea Leo Pavlát. Do roku 2016 by se měly postupně otevřít dlouhodobé expozice v pěti historických objektech muzea - v Pinkasově synagoze, Klausové synagoze, Obřadní síni pohřebního bratrstva, Maiselově a Španělské synagoze.

Uvažuje se mimo jiné o tom, že by se nastálo vystavily kresby terezínských dětí. Jako první se otevře v roce 2013 nová expozice v Klausové synagoze věnovaná tradicím a zvykům českých a moravských Židů. „Židovské muzeum je přirozená scéna, kde by se měly všechny aspekty židovské kultury nejenom představovat, ale také potkávat, setkávat, poskytovat příležitost i tvůrcům samotným,“ upřesnila kurátorka uměleckých sbírek Židovského muzea Michaela Sidenberg.

Aktuální výstava o barokních synagogách potrvá v Galerii Roberta Guttmanna do 28. srpna. Chce ukázat méně známé barokní skvosty židovské architektury v Česku. K výstavě vychází stostránkový katalog se 150 fotografiemi.

Muzeum se nechce obracet pouze do historie, chce Pražany seznámit i se současnou izraelskou kulturou. Projekt nazvaný Izraelská sezona začne už příští týden ve středu promítnutím dokumentárního snímku Nedokončený film mladé izraelské režisérky Jael Hersonské. Premiéra se koná v rámci mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Dokument pojednává o propagandistickém snímku, který natočili nacisté ve varšavském ghettu. Dokument ukazuje, jak nacisté manipulovali s realitou.

Izraelské vizuální umění představí od listopadu v Guttmannově galerii výtvarnice Hagit Šimoniová. Její multimediální prostorová instalace se poprvé veřejně představila před dvěma roky v Tel Avivu.

Židovské muzeum bude rovněž pokračovat v úspěšném projektu Cinegoga

Vždy na podzim se promítá ve Španělské synagoze některý ze starých němých filmů s židovskou tematikou nebo od židovských tvůrců, doprovázený živou hudbou orchestru Berg. Letos muzeum uvede sovětský snímek Nový Babylon (1929), který hudbou Dmitrije Šostakoviče doprovodí opět orchestr Berg.

Muzeum chce zmodernizovat svůj vizuální styl a marketing, a to ještě letos. Na rozsáhlých změnách spolupracuje s týmem externistů a poradců. Cílem je podle ředitele Pavláta přiblížit se současným světovým trendům muzeí, mezi něž patří větší otevřenost a poskytování prostoru živé kultuře.

Načítání...