Praha – Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek v Praze kameraman Josef Vaniš. Úspěšně spolupracoval nejen s režisérem Dušanem Kleinem, ale také s Karlem Kachyňou. Jeho jméno je spojené s téměř 60 snímky, mimo jiné i s televizním seriálem pro děti Pan Tau, filmy Kačenka a strašidla nebo Smrt stopařek. Dále stál za kamerou například i u filmů Tichý Američan v Praze, Noc klavíristy nebo Dědeček, Kylián a já. V roce 1999 obdržel Josef Vaniš od Asociace českých kameramanů cenu za celoživotní dílo.
Zemřel Josef Vaniš, kameraman oblíbených Básníků
Josef Vaniš, který se narodil 6. ledna 1927 ve Vysokém Chlumci, začínal u zpravodajského filmu a koncem 50. let přešel s režisérem Vladimírem Sísem na Barrandov. Úspěšně spolupracoval například s Karlem Kachyňou na filmech Závrať, Naděje a Vysoká zeď. Podílel se i na snímcích Zbyňka Brynycha, Josefa Poláka a naposledy především Dušana Kleina. Ten ho přizval ke čtyřem z celkem pěti filmů o básnících, ale i ke svým dalším snímkům z 80. let - Radikální řez, Dobří holubi se vracejí a Vážení přátelé, ano. „Byl to skvělý člověk, vynikající profesionál a výborný kamarád. Co mě nenaučili ve škole, to mě naučil Pepa Vaniš. Jeho odchod mě moc zarmoutil,“ řekl režisér Klein.
Vaniš ukončil v roce 1945 grafickou školu v Praze, obor filmový laborant a asistent kamery. Natočil několik dokumentů a v roce 1947 se podílel na kameře celovečerního dokumentu Jana Kučery Píseň míru, zachycujícího průběh světového festivalu demokratické mládeže v Praze. Do roku 1958 pracoval u Čs. armádního filmu a pak byl až do listopadu 1989 na Barrandově.
V 50. letech byl hlavním kameramanem dokumentu Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu o stavbě silniční magistrály z čínského vnitrozemí přes nejvyšší hory světa až do Lhasy. Tento snímek získal v roce 1956 v Benátkách čestné uznání a v Karlových Varech byl ve stejném roce oceněn za reportáž. V této době byl Vaniš i spoluautorem několika obrazových publikací, které z tibetské cesty vyplynuly.