Praha - Banán, žvýkačky, dráty, žárovky - ze všech těchto a mnoha dalších předmětů složil izraelský výtvarník Hanoch Piven portréty slavných osobností, které nyní hostí České centrum v Rytířské ulici. Na zdech je tak netradičně vyobrazen například americký prezident Barack Obama, zpěvačka Madonna nebo režisér Woody Allen s banánem místo nosu. Expozice nese výmluvný název Making Faces (Dělání obličejů) a její dnešní vernisáže se zúčastnil také sám autor, který se do výstavních prostor Českého centra vypravil i s rodinou. „Pivenova díla jsou zábavná a originální. A stejná byla i spolupráce s ním,“ uvedla na zahájení výstavy ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková.
Woody Allen má místo nosu banán
Přestože se někteří odborníci zdráhají jeho netradiční obrazy ze salámů, žvýkaček, peří a dalších předmětů označovat za umění, první návštěvníci si výstavu očividně užili. Zejména pak v suterénu galerie, kde během uplynulých 24 hodin Piven se svými spolupracovníky vymaloval zdi zářivými barvami a po zemi rozházel stovky drobných předmětů - gumičky, příbory, ponožky nebo bonbony. „Tady dole si mohou zájemci sami vyzkoušet, jaké to je - vytvářet obrazy jako Piven. Bude zde probíhat unikátní workshop pod vedením samotného autora,“ dodala Součková.
Hanoch Piven
„Mám velkou radost a jsem pyšný na to, že jsou v galerii moje díla vystavena. Daleko více mě ale těší, že se už nyní návštěvníci s chutí zapojili do přeměny těchto prostor.“
Výtvarné dílny pořádá umělec od roku 2003. Každý si v jejich rámci může sestavit svůj vlastní portrét. „Vyzývá všechny, aby se stali umělci, že vlastně není potřeba, aby člověk uměl kreslit k tomu, aby vytvořil umělecké dílo,“ říká Labendz. Jeho přístup začal být dokonce používaný jako psychologická metoda, pomocí které pacient během terapie vyjadřuje svoje problémy.
„Stavím na tom, co řekl básník Paul Valéry, že opravdu vidět znamená zapomenout název toho, na co se díváme. (…) Chci, aby lidé vnímali skutečné tvary věcí. Když si například vezmeme sítko na čaj a začneme ho zkoumat, může se stát okem a nosem, nebo třeba může být ptákem, co má velký zobák.“
Politicky zaměřené karikatury izraelského výtvarníka se objevují například v londýnských Timesech nebo amerických časopisech Time a Rolling Stone. „Jejich osobnost vždy zašifruje do těch předmětů, které použil, aby ten portrét vznikl,“ vysvětluje kurátorka Radka Labendz. „Jsou to dost kritické politické portréty, my je u nás známe hlavně z komiksů, tak známého karikaturistu nemáme,“ doplňuje výtvarnice Maria Procházková.
Umělec v současné době žije ve Španělsku, část svého života působil ale také ve Spojených státech, kde se živil i jako spisovatel. V zámoří vydal celkem šest dětských knih. Nevšední karikatury slavných tváří si mohou zájemci přijít prohlédnout do 3. září. Výtvarná dílna bude otevřena ve středu 29. června v 10:00 a v 17:00. Vstupné je zdarma.