Plzeň – „Pokud jste se někdy domnívali, že šavlozubý tygr je nebezpečné zvíře, tak v kontextu těchto tvorů je to jen taková malá kočička,“ říkají autoři nové expozice Doba ledová - giganti Západočeském muzeu. Od 19. února do konce května představí jedenáct zástupců pravěkých zvířat. Návštěvníci se budou moci poměřit s trojrozměrnými modely v životní velikosti, a to jak známých zvířat, jako je mamut nebo nosorožec, tak zvířat, jejichž podoba široké veřejnosti příliš neříká. Podobná série věrných modelů se prý neobjevila zatím nikde ve světě.
Vraťte se do doby ledové a poměřte se s mamutem
Tým českých přírodovědců a výtvarníků vytvořil jedenáct modelů během dvou let. Ve snaze zachytit co nejvěrnější podobu pravěkých zvířat vycházeli z dosud známých nálezů. Základem modelu byla železná kostra potažená polystyrenem a imitací kůže. Srst nahradil většinou barevný len. Nejvíce zabrat dali autorům pták moa, na jehož tělo museli peříčka připevňovat jednotlivě, a pásovec, který má krunýř složený z tisíců malých, špachtlí vyrytých destiček.
- Kde: Jižní a Severní Amerika
- Kdy: před 2,5 miliony lety až 11 000 lety
- Míry: nejmenší druhy vážily 50 až 100 kg, délka 2,2 m a hmotnost mezi 220 až 360 kg
Většina živočichů představených na výstavě vyhynula na konci doby ledové, tedy zhruba před deseti tisíci lety. Dva z jedenácti vybraných zástupců zvířecí říše – pták moa a pratur – žili ještě v 17. století. Za jejich vyhynutí mohl člověk. S ním se mohla potkat všechna vystavovaná zvířata, vyskytovala se v Evropě, Asii, v Jižní a Severní Americe a na Novém Zélandu. „Více než polovina z nich žila i na dnešním území České republiky,“ prozradil kurátor výstavy Zdeněk Třískala.
Největším exponátem výstavy je dobře známý mamut, tím nejmenším americký šavlozubec neboli šavlozubý tygr a také nijak velký evropský medvěd jeskynní. Dalších osm zvířat bude pro návštěvníky zřejmě překvapením.
- Kde: Nový Zéland
- Kdy: od třetihor až do 17. století
- Míry: 3,6 až 3,9 m výška, hmotnost 230 až 280 kg
Tři tato zvířata obývala americký kontinent ještě před osmi až deseti tisíci lety. K nim patří obrovský lenochod zvaný megatérium, který dosahoval délky až šesti metrů. Podobně obrovský byl až dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Posledním americkým zástupcem je největší hlodavec za poslední dva miliony let – severoamerický velebobr.
I ve střední Evropě žil megaloceros, veledaněk s monumentálním, až třiapůlmetrovým parožím, vedle něhož by současný dospělý los vypadal jako dospívající kolouch. Ještě před deseti tisíci lety mohli Středoevropané potkat také nosorožce srstnatého nebo obrovitého jednorohého nosorožce (elasmotérium).
- Kde: Evropa, Asie, Severní Amerika
- Kdy: před 2 miliony až 11 000 lety (zakrslé formy na ostrovech poblíž Sibiře přežily až do doby kolem 2000 př. n. l.)
- Míry: kolem 4,3 m v kohoutku (větší než africký slon), pozdní zakrslé formy byly menší než skot
Jako drobeček proti nim působil už zmíněný pratur, který také kdysi žil ve střední Evropě, poslední známý kus byl uloven v Polsku v roce 1627. Člověku, konkrétně pacifickým kolonizátorům, ustoupil také čtyřmetrový bezkřídlý pták moa na Novém Zélandu.
Plzeň je prvním a na dlouhou dobu posledním českým městem, kde jsou giganti doby ledové k vidění. Po skončení výstavy v Západočeském muzeu se přestěhují do Jižní Ameriky.
Více podrobností o zvířatech doby ledové najdete zde.