Jeruzalém - V Izraelském muzeu v Jeruzalémě začala archeologická výstava Herodes Veliký: Králova poslední cesta. Pojednává o králi Herodovi, který vládl Judsku v letech 37 až 4 před naším letopočtem. Potrvá do října a jejím hlavním exponátem je zrekonstruovaná hrobka, objevená roku 2007 v pevnosti Herodium, jež je jednou z mnoha Herodových staveb. Herodes bývá v křesťanském kontextu připomínán jako vrah nemluvňat, ve své době však patřil k nejvýznamnějším panovníkům Středomoří. Palestinští odborníci protestují proti vystavení exponátů přivezených ze Západního břehu Jordánu.
Vrah nemluvňat, nebo stavitel chrámu? Izrael si připomíná krále Heroda
Archeolog Ehud Necer po hrobce pátral 40 let. Na výstavě je shromážděno na 200 artefaktů, z nichž mnohé může veřejnost vidět vůbec poprvé. Hodně z nich ale bylo do Jeruzaléma převezeno z míst nálezu, tedy ze Západního břehu Jordánu. Proti vystavování těchto vzácných historických předmětů a jejich převozu protestují palestinští odborníci.
Ředitel muzea James Snyder ujistil, že vše, co pochází z nalezišť na západním břehu, bude na původní místa vráceno a že organizátoři si artefakty legálně zapůjčili. Palestinci ale trvají na výkladu mezinárodního práva, jež zakazuje vyvážení jakýchkoli předmětů z okupovaného území, jímž je západní břeh od války v roce 1967.
Herodes, popsaný v Novém zákoně jako vrah betlémských nemluvňat, je v Izraeli připomínán hlavně jako schopný vládce a stavitel druhého židovského chrámu před více než 2000 lety. Herodes zemřel na následky četných onemocnění ve svých 70 letech v Jerichu a jeho tělo bylo do Herodia převezeno.
Necera stál archeologický výzkum nakonec život
Necer na místě, které určil podle popisu Herodia v díle historika Josepha Flavia, našel kromě jiného nádherný sarkofág z načervenalého kamene. Byl sice rozbit na mnoho kusů, ale velkou část se podařilo zrekonstruovat. Na výstavě jsou dále k vidění sochy a busty z období římského záboru Svaté země, kdy byl Herodes jmenován do čela Judska.
Ehuda Necera stál jeho archeologický výzkum nakonec život. Současná výstava je mu věnována. Když Necer přijel v roce 2010 s kurátory jeruzalémského muzea na místo nálezu, upadl přes ohrazení do hloubky pod sebou a zabil se.
Izraelské muzeum v Jeruzalémě patří mezi přední muzea umění a archeologie na světě. Má rozsáhlé sbírky biblické archeologie, judaik, etnografie i výtvarného umění. Architektonicky jedinečná budova Svatyně knihy chrání mimo jiné svitky od Mrtvého moře. Muzeum vlastní více než 500 tisíc exponátů, z čehož 7 tisíc je přístupných on-line.