Praha - Talichovo kvarteto připomene 130. výročí narození dirigenta Václava Talicha. Koncert v pražském Clam-Gallasově paláci nabídne 16. dubna smyčcová kvarteta Leoše Janáčka, Maurice Ravela a Antonína Dvořáka v podání souboru, v jehož čele stojí synovec slavného dirigenta Jan Talich. Dirigent Václav Talich se narodil 28. května 1883.
Unikátní koncert připomene 130. výročí narození dirigenta Talicha
Součástí programu bude přednáška o fenoménu Stradivari. Přednese ji mistr houslař Ivan Švýcarský, který je členem Kruhu umělců houslařů a expert Státní sbírky hudebních nástrojů při Národním muzeu, z níž mají protagonisté Talichova kvarteta zapůjčeny hudební nástroje.
K vidění budou například jediné housle Antonia Stradivariho z dílny J. Gagliana v hodnotě téměř sto milionů korun, na které hraje Jan Talich. Housle jsou jediné svého druhu v České republice.
„Supraphon nutně potřebuje Talichovo jméno“
Václav Talich (1883–1961) je nejznámějším členem proslulé muzikantské dynastie Talichů. Byl dirigentem, tvůrcem charakteristického zvuku a světové prestiže České filharmonie, propagátorem české hudby, houslovým virtuosem i pedagogem.
V roce 1945 byl Talich obviněn z kolaborace s nacistickými okupanty a na sedm týdnů uvězněn. Po dobu úřadování Zdeňka Nejedlého ve funkci ministra školství, věd a umění byl perzekvován a nemohl vystupovat. Nahrávat po roce 1948 mu bylo dovoleno s odůvodněním, že Supraphon z obchodních důvodů nutně potřebuje Talichovo jméno, aby se desky v zahraničí lépe prodávaly.
Skvělý houslista účinkoval se slavným Českým kvartetem na druhé viole a díky této zkušenosti poznával způsoby interpretace hudby nejrůznějších stylových období. Talich vychoval a ovlivnil mnoho hudebníků, kteří pak na slavnou tradici Českého kvarteta navázali.
Z těchto řád vzešlo slavné Smetanovo kvarteto, Vlachovo kvarteto, Kvarteto města Prahy a jejich následníci Ponochovo, Pražákovo a samozřejmě také Talichovo kvarteto založené v roce 1964 Talichovým synovcem Janem Talichem.
Další informace hledejte na webu Talichův odkaz.