Paříž - Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) se sídlem v Paříži dnes spouští internetovou Světovou digitální knihovnu, která má umožnit milionům zájemců dostat se do archivů velkých mezinárodních i národních knihoven. Na projektu se společně s UNESCO podílí ještě 32 dalších partnerských institucí, a to především americká Kongresová knihovna, která s nápadem na jeho uskutečnění přišla v roce 2005 a také jej s technickou pomocí Alexandrijské knihovny zrealizovala.
UNESCO spouští Světovou digitální knihovnu
UNESCO, které označilo knihovny za další prostředek ke vzdělávání po ukončení školní docházky, vyjádřilo naději, že projekt rozšíří porozumění mezi kulturami a zpřístupní kulturní pokladnici světa lidem, kteří jiné možnosti k nahlédnutí do ní nemají. Studijní materiál, který má být k dispozici, má sloužit nejen studentům a vyučujícím, ale i širokému publiku.
Světová digitální knihovna bude fungovat jako internetový vyhledávač v sedmi světových jazycích, a to v angličtině, francouzštině, španělštině, portugalštině, ruštině, čínštině a arabštině. Umožní najít nejen digitalizované knihy, ale i snímky map a rukopisů a také fotografie, filmy a další obrazové záznamy poskytnuté národními knihovnami, které jsou nebo ještě budou zapojeny do projektu. Dokumenty budou k dispozici samozřejmě v mnoha původních národních jazycích. Nebudou chybět například staré spisy z Číny, arabské a perské kaligrafie.
UNESCO chce do konce roku zapojit 60 zemí
První knihovny, které přispěly svými elektronickými záznamy, jsou z Brazílie, Británie, Číny, Egypta, Francie, Japonska, Ruska, Saúdské Arábie a Spojených států. Zapojení do projektu přislíbily také Slovensko, Katar, Maroko, Mexiko a Uganda. UNESCO by do konce roku chtělo zmobilizovat do akce celkem 60 zemí, z nichž mnohým je připravena s logistickými pracemi a digitalizací dokumentů pomáhat.
Na stejném principu fungují již tři velké světové knihovny: Google Book Search, Europeana a Projekt Gutenberg. Největší světový internetový vyhledávač Google spustil svůj portál na vyhledávání knih již koncem roku 2004 a lze v něm vyhledat až sedm milionů digitalizovaných knih. Europeana je projekt Evropské unie, který začal fungovat loni v listopadu a který v současnosti nabízí 4,6 milionu knih, map, fotografií, filmů, časopisů a dalších děl. Projekt Gutenberg je nejstarší, vznikl již v roce 1971 a v současné době nabízí asi 28 tisíc literárních děl.