V Praze začaly dvě výstavy pro všechny, kteří se rádi vrací časem. Obě se shodně jmenují Retro a obě se pohybují na trase současnost–Československo. V nové budově Národního muzea si zájemci mohou projít desítky historických šatů, módních doplňků, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci. Instalace v Galerii Tančící dům si k ohlížení vybrala jen 70. a 80. léta.
Takoví jsme byli. Národní muzeum i Tančící dům vyznávají retro
V Tančícím domě si návštěvníci mohou připomenout každodenní život v sedmdesátkách a osmdesátkách, ale prohlédnou si i vybavení dostupné tehdy jen prominentům. Rutinu městského bydlení připomene zařízený panelový byt, nakupování obchod, v němž prodávala hrdinka seriálu Žena za pultem. Exkluzivní design naopak zastupují nábytek z hotelů Praha, Thermal či Ještěd.
Průvodcem výstavy je oblíbená postavička pana Vajíčka od výtvarníka Eduarda Hofmana, která oddělovala reklamní spoty v Československé televizi. Jedna ze sekcí je také věnována přímo televizní reklamě. Populární hudbu přiblíží kostýmy Heleny Vondráčkové či Karla Gotta, filmovou a televizní tvorbu zase například šaty Dagmar Patrasové ze seriálu Návštěvníci.
Galerie využila i venkovní prostor pro znázornění typického domovního dvorku a v přízemí zaparkovala automobil Škoda 110 R a motocykl JAWA.
Do dobových kompozic jsou zasazeny i exponáty na výstavě Retro připravené Národním muzeem. V nové budově propojuje módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním.
Muzeum nahlíží „retro“ především přes módu. Od korzetů a krinolín 19. století přes prvorepublikový kabaret či glamour róby v honosné Millerově vile, připomene i široké sukně z 50. let či „zvonáče“ a saka s vycpávkami z let sedmdesátých a osmdesátých a nakonec představí současné oděvy od známých návrhářů.
„Výstava přestavuje retro jako živou součást přítomnosti. Souvislosti mezi současnou módou a historickými oděvy jsou větší, než se zdá. Retro nejsou jen kolové sukně a puntíkaté šaty se spodničkou. Uvidíte například korzety, doplňky ze pštrosí a hadí kůže, orientální vzory či plísňové džíny,“ doplnila hlavní autorka výstavy Miroslava Burianová.
Výstava je spojena se zábavně-vzdělávacím prostorem Retroherna, kde mohou na své dětství zavzpomínat i rodiče.
Na Retro do Tančícího domu se mohou nostalgici vypravit do 16. října, v Národním muzeu potrvá Retro až do konce dubna příštího roku.