Spiklenci Václava Havla odhaleni v Londýně

Londýn - Letošní povstání v řadě arabských zemí dodalo na aktuálnosti málo uváděné hře Václava Havla Spiklenci. Je o tom přesvědčen Sam Walters, umělecký šéf londýnského divadla Orange Tree, které ve středu večer v britské premiéře tuto Havlovu hru uvedlo.

Havel napsal Spiklence začátkem 70. let po pražském jaru roku 1968 a během normalizace, kdy již nemohl publikovat. Odehrává se v nejmenované vzdálené, zřejmě latinskoamerické zemi, která se teprve nedávno zbavila diktátora, ale během chaosu ještě slabé demokracie se skupina vysoce postavených spiklenců snaží prosadit „pořádek“ a vládu silné ruky.

Sam Walters, režisér:

„Spiklenci líčí situaci po revoluci, kdy je křehká demokracie. Po revoluci život není jednoduchý. Lidé říkají, přiveďte zpět silnou ruku, ďábla, kterého známe. Lepší může být autokracie, kterou známe, než mocenské vakuum a chaos, který nezvládáme.“

Režisér Walters v této souvislosti připomněl letošní „arabské jaro“. „Prochází tím Egypt, uvidíme, jak to bude vypadat v Libyi po (Muammarovi) Kaddáfím. Takový trend se objevuje i ve východní Evropě,“ dodal Walters.

Spiklenci se podle něj tematicky liší od ostatních Havlových her po roce 1968. „Havlovy tehdejší hry se zdají vyrůstat ze situace té doby, zatímco Spiklenci se zdají být projekcí revoluce do budoucnosti,“ řekl Walters. Vyjádřil naději, že londýnští diváci budou vnímat Spiklence jako komedii. „Je to seriózní hra o ideách a o politice, ale je vždy legrační,“ řekl.

Podle Havla jsou Spiklenci jeho nejslabší hrou

Hra, kterou do angličtiny přeložili Tomáš Rychetský a Carol Rocamoraová, se hraje poměrně málo. Havel o ní řekl, že ji považuje za nejslabší ze svých her, i když ji psal déle a s většími obtížemi než kteroukoli jinou ze svých her.

Divadlo Orange Tree má na Havla tradiční vazby. Walters tu režíroval koncem 70. let britské premiéry her jako Audience, Vernisáž a Protest a výrazně přispěl k jejich popularitě v Británii. Audienci začalo divadlo zkoušet těsně před zveřejněním prohlášení Charty 77 v lednu 1977. „Z Václava Havla se tak stal nejznámější žijící dramatik na světě,“ prohlásil Walters.

The Conspirators (Spiklenci)
Zdroj: Orange Tree Theatre/Damien James

V 70. a 80. letech spolu s britskými dramatiky Tomem Stoppardem a Haroldem Pinterem organizoval petice a akce na podporu Havla a českých disidentů. V tomto divadle si také v březnu 2007 Havel se Stoppardem, Jiřím Dienstbierem a dalšími připomněli výročí Charty 77. „Václav Havel je v Londýně znám spíš jako významná morální autorita, člověk, který se dokázal postavit komunistickému systému a pro mnohé Brity se stal jakousi ikonou odporu lidí ve střední a východní Evropě vůči komunistickým režimům. Richmondské divadlo Orange Tree se velice pečlivě staralo o to, aby od 70. let seznamovalo britské diváky s Havlovými hrami. Ke cti režiséra a zakladatele divadla je třeba říct, že v té aktivitě neustal ani po pádu železné opony,“ podotkl spolupracovník České televize v Londýně Ivan Kytka.

Z Havlových her divadlo Orange Tree neuvedlo zatím jen Zahradní slavnost, která byla v 60. letech jeho prvním úspěchem. „Na Zahradní slavnost myslím. Možná ji nastuduji, až tu budu končit,“ řekl Walters, který Orange Tree Theatre založil před 40 lety a celou dobu stojí v jeho čele.