Praha - Nejširší veřejnosti i znalcům španělské kinematografie je určen festival španělských filmů La Película, jehož pátý ročník dnes začíná v pražském kině Světozor. Přehlídka nabídne vedle filmů, které si již získaly mezinárodní popularitu, také dokumenty a umělecké snímky. V Praze přehlídka potrvá do 21. února, poté se přesune do brněnského kina Art, kde budou filmy k vidění od 22. do 28. února.
Španělština z plátna, to je La Película
Pro zahajovací projekci vybrali pořadatelé drama Návrat do Hansaly (Retorno a Hansala, 2009), inspirované skutečnými událostmi. Mnoha cenami ověnčený snímek se věnuje aktuálnímu tématu hledání životních hodnot.
Oscarový adept
Osm z promítaných snímků bylo nominováno či oceněno španělskými prestižními cenami Goya (obdoba Českého lva). Drama Mléko strachu (La teta asustada, 2009) získalo již loni Zlatého medvěda v Berlinale a v Los Angeles se brzy utká o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.
Snímek Kosmos (Cosmos, 2007) návštěvníkům osobně představí jeden z hostů festivalu, současný španělský režisér Diego Fandos. Spolu s ním se debaty s diváky zúčastní i český herec Kryštof Hádek, který si ve snímku pod jeho vedením zahrál jednu z vedlejších rolí. Novinkou pro domácí publikum bude snímek Stud (La vergüenza, 2009), příběh o rodině, která se rozhodla vrátit svého osmiletého adoptivního syna.
Dalších z českých premiér Rybí dítě (El niño pez, 2008) režisérky Lucie Puenzo vypráví současný příběh prodchnutý starou argentinskou legendou. Naopak do minulosti zabrousí historický snímek z počátečního období Frankova režimu Slepé slunečnice (Los girasoles ciegos, 2009). Jedním ze snímků, jehož autoři čerpali inspiraci z reálného života, je drama Camino (2008). Emotivní příběh obyčejné holčičky, která onemocněla těžkou chorobou, je zároveň příběhem o životních hodnotách, smrti a hranici mezi vírou a fanatismem.
Český filmař v dokumentu
Dokumentární sekce se tentokrát zaměří na osudy dvou velkých osobností. Režisér Arkaitz Basterra ve filmu Život a film – Labyrintové životopisy Vojtěcha Jasného (Vida y cine – Las laberínticas biografías de Vojtech Jasny) prostřednictvím vzpomínek a příběhů představí významnou postavu české a evropské kinematografie 60. let. Dokument Ich bin Enric Marco (2009) přináší portrét přední osobnosti španělského odporu proti nacismu Enrica Marca a snaží se vrhnout světlo na aféru, která se kolem něj rozpoutala po odhalení pravdy o jeho minulosti.
V rámci festivalu La Película bude také otevřena výstava Španělská kinematografie – Kronika obrazů. Tato exhibice shrnuje celé jedno století obrazů, zvuků a emocí. Představí kolekci vybraných fotografií, z nichž některé dosud nebyly publikovány, případně byly jen málo známé. Výstava je uspořádána chronologicky od počátků až do současnosti a zachycuje nejvýznamnější okamžiky jednotlivých desetiletí španělské kinematografie.