Bratislava - Slovensko-české snímky Dům a Cigán získaly nejvíc slovenských filmových cen Slnko v sieti 2012. Oba při dnešním předávání uspěly shodně v šesti kategoriích, Dům režisérky Zuzany Liové se stal nejlepším filmem. Oba snímky vznikly v koprodukci České televize. Ceny si odnesli také čeští herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká a režisér Jan Švankmajer. Nejlepším dokumentem je dvoudílný snímek Martina Šulíka, režiséra Cigána, 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna.
Slnko se chytlo i do české siete
„Je to pro mě velký šok,“ přiznala Liová po přebírání sošky za nejlepší hraný film. Snímek mladé slovenské scenáristky a režisérky o mezigeneračním střetu proměnil polovinu nominací. Miroslav Krobot si za roli v tomto filmu odnesl sošku za nejlepší herecký výkon. V kategorii vedlejší ženské role zase uspěla Medvecká, která má za účinkování ve snímku Dům i Českého lva. Film získal ocenění také za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, vedlejší mužskou roli a scénář. Už v minulosti zabodoval na festivalech v Terstu nebo v Palm Springs.
Stejně jako snímek Dům získal šest cen z 12 nominací film Cigán režiséra Martina Šulíka. Slovenská premiéra příběhu romského chlapce z chudé osady se konala loni v létě netradičně na louce u obce Richnava, kde film vznikal. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí. Snímek byl oceněn už na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
Šulík bodoval také v kategorii nejlepší dokument. Tím byl vyhlášen jeho dvojdílný snímek 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna. Film celou éru československé kinematografie představuje na 25 dobově nejpříznačnějších titulech. Mezi nimi je i Slnko v sieti Štefena Uhera z roku 1962, po němž jsou slovenské filmové ceny pojmenovány. V trojici nominovanýcn na nejlepší dokument byl ještě snímek Ilja Ivana Ostrochovského a také Nesvatbov Eriky Hníkové, jejž taktéž podpořila Česká televize.
Ocenění Slovenské filmové a televizní akademie za nejlepší výtvarný počin si převzali Švankmajer a Veronika Hrubá za snímek Přežít svůj život (i na na této psychoanalytické komedii se podílela ČT). Český režisér, scenárista a výtvarník ve stejné kategorii vyhrál i Českého lva za rok 2010. „Nebereme to jako ocenění nás dvou, ale všech, kteří na tomto výtvarně náročném díle spolupracovali,“ podotkl Švankmajer.
Slovenská národní filmová ocenění se vzhledem k nízké produkci snímků v zemi pod Tatrami odevzdávají jednou za dva roky.