Praha – Spisovatel Salman Rushide vpustil do prodeje další knihu s názvem Joseph Anton: Vzpomínky. Britský literát s indickými kořeny v publikaci popisuje nelehké desetiletí, během něhož se skrýval před smrtí kvůli přikázání íránského revolučního vůdce ajatolláha Chomejního. Ten totiž na Rushideho uvrhl tzv. fatvu.
Skrývání, utrpení, smrt. Rushdie vydává své paměti
Kniha vychází v době bouří a protestů v oblasti muslimského světa, kdy muslimové protestují proti americkému snímku znevažujícím proroka Mohameda. Rushdie i nadále čelí smrtelným výhružkám za své Satanské verše, které pobouřily veřejnost kontroverzním zobrazením Proroka a jeho nejbližších.
Muslimové však na svého „nepřítele“ nezapomněli. Současný nejvyšší íránský duchovní zvýšil odměnu za spisovatelovu hlavu na tři miliony dolarů a existuje dokonce i nadace na vyplnění slibu fatvy.
Rushdie se v předvečer vydání svých nových pamětí ke kontroverznímu snímku, vyvolávajícímu násilné i nenásilné protesty, oficiálně vyjádřil. „Vždy jsem tvrdil, že to, co se stalo mně, je jen prologem a podobných případů bude mnohem, mnohem více,“ konstatoval. Se zmíněným americkým snímkem se sice neztotožňuje, přesto ale podle něj není důvodem k vyvolávání chaosu a vraždění.
Skrývání a touha po obyčejném životě
Proč se dílo jmenuje Joseph Anton: Vzpomínky? V době svého skrývání pojal literát právě tento pseudonym, jenž ho chránil před prozrazením. Kniha má přes šest set stran a začíná okamžikem, kdy se autor telefonicky dozvěděl, že na něj Chomejní uvalil trest smrti.
Čtenář se dozví o únavném putování z místa na místo, skrývání či utrpení, když musel Rushdie sledovat vraždy svých kolegů, které zajali muslimští fanatici. I nadále se však snažil angažovat v literatuře, čímž se z něj stala mezinárodní celebrita.
„Jsem umlčen a uvězněn,“ vzpomíná Rushdie v knize. „Nemohu ani mluvit. Chci si kopat s míčem v parku se svým synem. Obyčejný, banální život: můj sen.“