V Lobkowiczkém paláci v areálu Pražského hradu je v pátek a sobotu mimořádně k vidění Řád zlatého rouna. Jedná se historické kopie vyznamenání, které panovník od roku 1430 propůjčoval příslušníkům prestižních katolických rodů. Vystavením Řádu zlatého rouna se Lobkowiczký palác připojuje k výstavě českých korunovačních klenotů, které Hrad zpřístupnil u příležitosti třicátého výročí samostatné České republiky.
Lobkowiczký palác vystavuje kopie Řádu zlatého rouna, k vidění jsou jen dva dny
Řád zlatého rouna byl sice založen burgundským vévodou Filipem Dobrým v roce 1430, ale později se po sňatku Maxmiliána I. Habsburského s dědičkou burgundského vévodství Marií dostal do režie Habsburků. Vystavené kopie vznikly ve druhé polovině devatenáctého století ve vídeňské klenotnické dílně.
„Beránčí rouno odkazuje na bájnou výpravu argonautů za zlatým rounem,“ uvedla k podobě řádu ředitelka Správy Lobkowiczkých sbírek Dita Baker. Řád měl vyjadřovat ochranu katolické víry a zachování neposkvrněnosti rytířské cti. „Řády byly udíleny mužům z katolických rodů například za vojenské zásluhy,“ upřesnila Dita Baker.
Kromě několika kopií Řádu zlatého rouna si návštěvníci mohou prohlédnout také stálou expozici lobkowiczkých uměleckých sbírek. Ty čítají obrazy Bruegela, Canaletta či Velázqueze, ale také partitury světoznámých skladatelů, jakými byli Haydn, Mozart a Beethoven. Zájemci nahlédnou při té příležitosti rovněž do jinak běžně nepřístupných prostor paláce.
Útočiště po defenestraci
Barokní Lobkowiczký palác je jedinou budovou v areálu Pražského hradu vlastněnou soukromým majitelem, v tomto případě rodinou Lobkowiczů. Ti palác získali v roce 1627, jen pár let poté, co se za jeho zdmi ukryli místodržící, kteří byli během pražské defenestrace vyhozeni z okna Pražského hradu.
V majetku Lobkowiczů zůstal palác až do roku 1939, kdy byl zabaven nacisty a později komunistickým režimem. Rodina ho do svého majetku opět převzala na začátku nového milénia.
Muzeum Lobkowiczého paláce s uměleckými sbírkami je otevřeno celoročně, kopie Řádu zlatého rouna si je možné prohlédnout ale jen 20. a 21. ledna. V nedaleké katedrále svatého Víta pokračuje také – po prodloužení až do 24. ledna – výstava korunovačních klenotů. Tradičně ji provází velký zájem veřejnosti, každý den tu frontu stojí tisíce zájemců.