Karolinum pohlíží na Husa českým (ne)zkresleným pohledem

V letošním roce uplyne šest set let od upálení reformátora, kněze a myslitele Jana Husa. Univerzita Karlova ho svou výstavou v Křížové chodbě Karolina připomíná také v roli významného vysokoškolského pedagoga, ale i studenta, děkana a rektora. Expozice potrvá do 28. srpna.

Jan Hus jako vysokoškolský pedagog (zdroj: ČT24)

K nahlédnutí jsou mučedníkovy poznámky v děkanské knize, která patří vůbec mezi nejvýraznější exponáty. Stránka, na níž je publikace otevřená, je psaná přímo Husovou rukou.

Expozice provází od jeho akademické dráhy přes působení v roli kazatele a nakonec i jako reformátora. Postavu národních dějin, která již nerozděluje, ale spojuje lidi bez ohledu na vyznání, představí na výstavě třeba i nový dokumentární film, který vznikl přímo pro Univerzitu Karlovu. Paměť, koncentraci a znalosti návštěvníků prověří zase interaktivní aplikace. Kdo se do Karolina nedostane, může si ji stáhnout i do mobilu a znalosti prověřit z domova.

  • „Snažili jsme se na jeho osobnost podívat tak, jak by ho měl vnímat dnešní člověk,“ vysvětlila spoluautorka výstavy Daniela Břízová. „Dnes už můžeme Husa vnímat bez ideologických zkreslení i bez konfesních sporů. Jeho poselství tak můžeme brát čistě jako poselství o pravdě a o tom, že za ní člověk musí stát, i kdyby ho to mělo stát život,“ dodala.

A jak českého reformátora představit zahraničním návštěvníkům? Expozice je dvojjazyčná (angličtina, čeština) a navazuje např. na předchozí konferenci v Římě, Anglii nebo Německu. Břízová však varuje, že Češi vnímají Husa zkresleně právě díky vyrůstání na filmech Otakara Vávry, kde byl líčen jako „sociální buřič“. „Vytratila se interpretace věřícího člověka,“ varuje. 

Načítání...