Jen se tak virtuálně brouzdat uměním

Londýn - Společnost Google představila v londýnské Tate Gallery projekt, který má na internetu zpřístupnit rozsáhlou sbírku umění světových muzeí a galerií. Google Art Project nabídne nejen vlastní umělecká díla, ale taky virtuální prohlídku prostorami muzeí a galerií. Dohromady to bude 17 muzeí z celého světa z 11 hlavních měst a 9 zemí, např. Muzeum moderního umění v New Yorku, Tate Britain nebo Uffizi ve Florencii, palác ve Versailles a také pražské Museum Kampa.

O projektu informoval diváky ČT24 z Londýna Ivan Kytka: „Možná je také zajímavé připomenout, která muzea v tom výběru nejsou. Zdá se, že tradiční kolébky umění jako Francie, Španělsko nebo Itálie jsou vůči tomu projektu ostražité. Na Googleu například nenajdeme ani jediný umělecký předmět z pařížského Louvru, z muzea Orsay, ale i významných italských a španělských galerií. Myslím si, že nejde o nějakou zásadní neochotu, ale projekt je teprve v kolébce, Gogole na něm pracoval posledních 18 měsíců.“

„Technicky a technologicky je velice obtížné přenést těch 1700 uměleckých předmětů na internet, trvá to nějaký čas. Nelze vyloučit, že zejména ve francouzském případě, kdy jsou Francouzi známí svým ochranářským přístupem k památkám i k muzeím, že jde o neochotu a vyčkávání, zda bude projekt úspěšný,“ zamýšlel se Kytka.

Z Londýna informuje Ivan Kytka (zdroj: ČT24)

Celý projekt se připravoval rok a půl především za pomoci technologie
Street View. Tentokrát kamery nebyly umístěny na autech, ale na vozíčcích,
se kterými pracovníci Googlu projížděli galeriemi. V zatím první fázi
projektu otevřely své brány mezi jinými petrohradská Ermitáž, berlínská
obrazárna Gemäldegalerie, Národní galerie v Londýně, galerie Uffizi ve
Florencii, palác ve Versailles, muzeum Vincenta van Gogha v Amsterdamu,
Metropolitní muzeum v New Yorku, Muzeum moderního umění v New Yorku,
amsterdamské Rijksmuseum a londýnská Tate Britain, kde byl celý projekt
prezentován.

„Virtuálně přístupno bude i Muzeum Kampa. Na internetových stránkách budou také uvedeny historické souvislosti a podrobnosti či rozbory kritiků k 500 vybraných děl. Z oněch 17 muzeí pak bylo vybráno vždy jedno hlavní dílo, které bude představeno ve vysokém rozlišení, které by mělo postihnout i nejdetailnější tahy štětce. Nicméně je pravda, že skutečnou konfrontaci na vlastní oči, nemůže internetové zprostředkování nahradit,“ uzavřel informace Ivan Kytka.

Ředitel galerie Tate Nicholas Serota ocenil, že Art Projekt jde do hloubky,
když nabízí odkazy na další díla daného umělce, na informace o něm nebo na
videa na YouTube. "Zatím se muzea a galerie snažily dostat na internet co
nejvíc materiálů, teď se snaží jít víc do hloubky," řekl Serota.

Podle šéfa projektu Nelsona Matose to umožní přístup k uměleckým dílům lidem po celém světě, kteří by se jinak do galerií nedostali. Stejně tak jako 
Serota je přesvědčen o tom, že internet nesníží návštěvnost galerií. „Naopak, máme zkušenost, že když je něco dostupné na internetu, tak to pak mnohem víc lidí chce vidět ve skutečnosti,“ řekl. 

Podle Matose se celý projekt dále rozvíjí a postupně by se k němu měly
připojovat další galerie, další umělecká díla a měl by být přístupný v dalších jazycích.

  • Google Art Project / muzeum Thyssen-Madrid autor: ČT24, zdroj: Google http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2289/228857.jpg
  • Google Art Project / Muzeum Kampa zdroj: Google http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2289/228856.jpg
  • Google Art Project / Gamäldegalerie-Berlin zdroj: Google http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2289/228863.jpg
Načítání...