Praha - Největší pozornost vzbudila zřejmě svým třináctým titulem Tajná kniha, jejíž hrdina Největší Čech byl spojován s exprezidentem Václavem Havlem. Bestsellerem se stala už její druhá kniha Deník šílené manželky. Spisovatelka Irena Obermannová, kterou vydavatel Aleš Lederer považuje za „Michala Viewegha v sukních“, se narodila 17. dubna 1962.
Ireně Obermannové ne každý přijde na chuť
Obermannová chtěla být spisovatelkou již od dětství, ale svou první knížku vydala až ve svých čtyřiatřiceti letech. Ve svém díle se často snažila vypořádat s osobními problémy či prožitky a kromě více než desítky knih má na svém kontě i řadu televizních scénářů. Zfilmovány byly i některé její knihy.
Zatímco pro čtenáře jsou knihy Obermannové téměř vždy očekávanou událostí a některé z nich okupují přední příčky žebříčků nejprodávanějších českých knih, u literárních kritiků se jí vždy příznivé reakce nedostává.
Obermannová vystudovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Poté léta pracovala v České televizi ve tvůrčí skupině Anny Beckové, točila reportáže a psala pro Český rozhlas. V televizi spolupracovala na pořadech jako Ženský hlas s Ester Kočičkovou nebo Domácí štěstí Ivy Hüttnerové.
Svou první knihu Frekvence tygra napsala až ve čtyřiatřiceti letech. Bestsellerem se stala ale její druhá kniha Deník šílené manželky (1998). V té době se nacházela v nelehké situaci. Odešel od ní manžel, hudebník Daniel Kohout, a Obermannová tak zůstala sama s dcerami - Berenikou, dnes herečkou, a Rozálií, která se nyní věnuje režii.
„Byla jsem zoufalá, a přitom jsem měla nějakou potřebu si ze sebe trochu udělat legraci. Chtěla jsem se o svůj život podělit s ostatními. Tak jsem po nocích sepsala knížku, která zaznamenala velký úspěch,“ popsala okolnosti vzniku knížky, která se dobře prodávala i v Maďarsku nebo Polsku a která se stala předlohou pro stejnojmenný televizní film s Veronikou Žilkovou v hlavní roli.
K jejím dalším dílům patří rovněž zfilmované Divnovlásky, Příručka pro neposlušné ženy, Matky to chtěj taky, Nezavěšujte se, Deník šílené milenky a další. Celkem napsala 13 knih a je také autorkou scénářů či námětů k televizním seriálům Ulice, Ordinace v růžové zahradě nebo Život je ples.
Pro její knihy je charakteristická silná dávka autobiografičnosti, respektive využití autobiografických momentů při výstavbě příběhů a zápletek. V roce 2011 se stal čtenářským bestsellerem fiktivní deník o milostných peripetiích spisovatelky Tajná kniha. Obermannová v této knize řeší svůj intimní vztah s „Největším Čechem“, který nápadně připomíná Václava Havla. Exprezident se od knihy, která vyvolala ostrou polemiku i kritiku Obermannové, důrazně distancoval.