Českým památkám chybějí profesionální průvodci

Hrady a zámky se potýkají s nedostatkem profesionálních průvodců. Ti chybí zejména v menších objektech, kde je často problém s dostupností. Národní památkový ústav zaměstnává 79 stálých průvodců, v létě pak spoléhá na brigádníky. Letos jich kasteláni nabrali dva tisíce.

Českým památkám chybí průvodci (zdroj: ČT24)

Karlštejnem za jeden letní den projde zhruba 2500 návštěvníků. To znamená přes 80 prohlídek, na které je potřeba třináct průvodců. Čtvrtá nejnavštěvovanější česká památka láká vedle turistů i zájemce o tuto práci. Přihlásila se 70 lidí, památka jich potřebovala 19.

Díky velkému zájmu si tak mohla dovolit pečlivě vybírat. Tamní zaučení průvodci zvládnou i šest prohlídek za jeden den a případně ještě pomáhají sezónním brigádníkům. Své mladší kolegy chodí poslouchat, jak hovoří a dělají si poznámky.

  • Stálý průvodce si vydělá přes 11 tisíc měsíčně, ten sezónní má 63 korun na hodinu.

Ne všude může být průvodcovský systém tak propracovaný. Třeba u Žatce na zámku Stekník jsou rádi za každého nadšence, který chce provádět. Jedná se totiž o památku v menším městě, a proto bývá pro návštěvníky i pracovníky problém, jak se na místo dopravit. Turistů sem loni přišlo skoro 4000, stálého průvodce ale zámek nemá. Provází tu zatím jen čtyři brigádníci.

Problém nastane v září, kdy se všichni brigádníci vrátí do školy. Národní památkový ústav ale pro víc stálých průvodců nemá dostatek peněz a tabulkových míst. „Nejsme schopni příliš dobře hodnotit průvodce a musíme tak trochu sázet na jejich entuziasmus a zájem, ale na tom se do budoucna stavět nedá,“ je si vědoma památková instituce.