Barokní skvost je opět otevřen pro veřejnost

Praha - Barokní knihovna pražského Klementina je po více než dvou letech opět přístupná veřejnosti. Restaurovány byly dřevěné knihovní regály, štuková výzdoba, kamenná podlaha i kovové zábradlí. Rekonstrukce stála 11,7 milionu korun. Kvůli zachování konstantního klimatu v sále bude moci sál zhlédnout 50 lidí za hodinu. Nebude také možné vstupovat na celou podestu uvnitř sálu jako dříve, ale pouze do prostor zádveří. Vstupné je 100 korun, studenti zaplatí polovinu.

„Jezuitská barokní knihovna je od 1. dubna po revitalizaci opět zpřístupněna veřejnosti. Už v neděli ji viděli první turisté. Vše barokní je u cizinců žádáno,“ informovala mluvčí Národní knihovny (NK) Irena Maňáková. Jeden z nejstarších sálových galeriových systémů v České republice se dodnes uchoval v původní podobě, a je tak typickou ukázkou dobového uspořádání barokní knihovny. Knihovna byla dokončena roku 1727, pravděpodobně podle plánů významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dietzenhofera.

Barokní sál je 41 metrů dlouhý a 12 metrů široký. V regálech je 27 500 svazků z fondu NK. V přízemí jsou především cizojazyčná teologická díla, na galerii pak spisy obecně vědecké. Čestné místo v čele knihovny zaujímá bohatě zdobená Biblioteca nationalis, do níž se ukládala bohemika. „To jsou knihy jazykově, původem nebo obsahově české. Biblioteca nationalis je základem tradice současné národní knihovny,“ uvedla Maňáková.

Právě dřevěné regály vyžadovaly asi nejrozsáhlejší restaurátorské práce včetně zlacení patek a hlavic. „V barokním sále byly restaurovány a repasovány dveře i okna, dřevěné regály, dřevěné podlahy, štuky, kamenná podlaha, kovové zábradlí. Byly provedeny nové slaboproudé a silnoproudé rozvody a z vnější strany vstupních dveří se instalovaly požární rolety,“ popsala rozsah oprav Alena Jankovcová z Odboru investic NK. Opravy se uskutečnily ve spolupráci s památkáři.

Návštěvníci znovuotevřeného barokního sálu se mohou těšit na prosvětlení celého prostoru. „Pod zeleným svrchním odstínem byla při průzkumu nalezena mnohem výraznější růžová vrstva a zrestaurováním štuků do tohoto odstínu pak celý sál získal světlejší ladění,“ vysvětlila Jankovcová.

Rekonstrukce barokní knihovny byla součástí pětiletého plánu revitalizace Klementina. Náklady na celou opravu bývalé jezuitské koleje, jednoho z nejrozsáhlejších architektonických areálů v Praze, se odhadují na 1,9 miliardy korun.

Vydáno pod