„1945 Osvobození … 1968 Okupace“

Praha - Sovětští vojáci jako osvoboditelé i jako okupanti. Unikátní výstava zachycuje jejich příchod do Československa v letech 1945 a 1968. Soubory osmi desítek českých a slovenských fotografů jsou k vidění v pražském Mánesu. Příprava výstavy trvala čtyři roky a zahrnuje fotky Václava Chocholy, Tibora Hontyho, ale i slavný soubor Josefa Koudelky nebo unikátní snímky slovenského fotografa Ladislava Bielika z okupace Bratislavy.

V roce 1945 přišli do Prahy jako osvoboditelé, v roce 68 jako okupanti. Stejná místa, na kterých byla Sovětská vojska kdysi vítána, se po třiadvaceti letech stala svědky tragických okamžiků naší historie. „Rozhodla jsem se spojit oba ty příchody do jednoho, do jedné výstavy a do jedné knížky. Udělat takový výbor naší české a slovenské fotografie z těchto událostí,“ říká k tomu kurátorka výstavy Dana Kyndrová.

Vedle sebe jsou tu nejznámější snímky od renomovaných fotografů i ty, které nikdy nebyly publikovány. Všechny ale spojují silné okamžiky a řada osudů. Jako třeba fotografie z pohřbu jedné z prvních obětí srpnových událostí, dvacetiletého Milana Kadlece. 

„Tam byli všichni jeho kamarádi a spolužáci. A na mě to tenkrát velice zapůsobilo a můžu říct, že ze všech zážitků ze srpna 68 to byl pro mě asi zážitek jeden z nejsilnějších,“ uvedl fotograf Jiří Ergert.

Kurátorka výstavy a fotografka Dana Kyndrová připravila i další vlastní výstavu v klášteře františkánů, která zachycuje poslední přelomovou etapu, odchod sovětských vojsk z Československa.

Vydáno pod