San Jose - Nejjižnější části sanfranciského pobřeží v Severní Kalifornii v USA se již od 70. let přezdívá Silicon Valley. Tato ohromná průmyslová aglomerace se stala synonymem pro moderní technologie, výzkum a plnění investorských snů. Je především světovým centrem počítačového a technologického průmyslu. Pozemky na nejlukrativnějších místech mají srovnatelnou cenu s nemovitostmi na newyorském Manhattanu. Jak přiznali hosté pořadu Před polednem ČT24, největším specifikem dané oblasti je ovšem zřejmě mentalita lidí.
Život v Silicon Valley – zkouška odolnosti světových investorů
„Prostředí je obrovsky motivující. Ať lidé přinesou jakoukoliv myšlenku, jsou ochotni za ní jít dále. Jde o velký shluk profesionálů, kteří získají zkušenosti a mají šanci radit Evropanům. Nikdo vám nic nedá zadarmo, ale je to prostředí, které jde s vámi,“ říká manažerka rozvoje obchodu Michaela Špringlerová. V oblasti Silicon Valley se na několika čtverečních kilometrech nachází 400 tisíc pracovních míst v oboru hi-tech nebo 13 procent všech světových patentů, představil podnikatel v oboru IT Petr Šídlo.
Sanfranciské pobřeží bylo dlouhou dobu využíváno americkým námořnictvem, které zde provádělo výzkumy. Mnoho firem zabývajících se vývojem technologií se usadilo v oblasti, aby pracovaly pro námořnictvo. Poté, co „mariňáci“ opustili tuto oblast, část jejich vybavení převzala NASA a zaměřila se na letecký výzkum. Většina firem v oblasti zůstala a přibývaly nové. „Je to hodně o mentalitě lidí - hlavně o přístupu k problémovému investování. Pokud se setkáte s neúspěchem, je to v Silicon Valley bráno jako cenná zkušenost a odraz k dalšímu vývoji. V Evropě dostanete spíše nálepku neschopného člověka,“ dodává Šídlo.