V Česku bylo loni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 22 procent méně a současně nejméně od roku 1990. Nejvíce padělanou českou bankovkou zůstává tisícikoruna.
Zachycené padělky českých bankovek jsou spíše k smíchu. Pozor však na eura, varuje ČNB
Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 814 na 1318. Padělků v cizích měnách bylo 1532, meziročně o 18 více. Informoval o tom člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
„Loni u nás bylo zadrženo nejméně padělků od roku 1990. To však neznamená, že by lidé měli přestat věnovat dostatečnou pozornost penězům při jejich příjmu. Navíc stále platí, že kvalita většiny padělků není vysoká,“ uvedl Benda.
Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny, dále pak dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Tisícikorun bylo zadrženo 697, dvoutisícikorun 194 a pětisetkorun 152. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Brně a Plzni. Padělaných mincí bylo zadrženo 13, předloni to byla jedna mince.
- 1 Vodoznak
Je zřetelně viditelný, jestliže se na bankovku podíváme proti světlu. Tvoří ho portrét Františka Palackého, vyobrazeného na bankovce, a negativní (běločaré) hodnotové číslo 1000 s lipovým listem. Při pohledu z lícní strany je portrét stranově obrácený oproti portrétu vytištěnému. - 2 Okénkový proužek s mikrotextem
- Při pohledu na bankovku jsou vidět pouze vystupující části proužku na lícní straně, při pohledu proti světlu je proužek vidět z obou stran jako souvislá tmavá linka s prosvítajícím opakujícím se šrafovaným negativním mikrotextem ČNB 1000 Kč. Vystupující části mění svoji kovově lesklou barvu v závislosti na úhlu dopadu světla z hnědofialové na zelenou.
- 3 Barevná vlákna
- V papíru zapuštěná okem viditelná vlákna oranžové barvy v délce 6 mm. Nejlépe zřetelná jsou na bílých okrajích bankovky.
- 4 Soutisková značka
- Z jedné strany bankovky je viditelná pouze jedna část značky, z druhé strany část zbývající. V průhledu proti světlu je značka vidět celá a její jednotlivé linky na sebe přesně navazují. Soutisková značka je kruhová a tvoří ji písmena „ČR“.
- 5 Skrytý obrazec
- Stane se viditelným tehdy, sklopíme-li bankovku ve výši očí do vodorovné polohy proti zdroji světla. Tvoří ho číslo označující nominální hodnotu bankovky.
- 6 Proměnlivá barva
- Tento ochranný prvek je založen na optickém efektu. Lipový list vytištěný speciální tiskovou barvou mění své zbarvení v závislosti na tom, v jakém úhlu se bankovka sklopí proti dopadajícímu světlu. Zlatá barva, kterou vidíme při běžném čelním pohledu na bankovku, se při sklopení bankovky proti světlu změní na barvu zelenou.
- 7 Iridiscentní pruh
- Při běžném pohledu na bankovku se jeví jako průhledný, slabě okrově zbarvený, při sklopení bankovky proti světlu získává slabý zlatý a fialový nádech s kovovým odleskem. Na iridiscentním pruhu jsou vpravo negativně (tj. jako světlé) vyznačeny číslice 1000. Při sklopení bankovky se tyto číslice jeví proti lesklému pruhu jako tmavé.
- 8 Mikrotext
- Mikrotext číselně označující hodnotu bankovky tvoří konturu velkého hodnotového čísla na lícní straně a je i vpravo od portrétu v pruhu základní barvy vybíhající do pravého bílého okraje.
- Zdroj: ČNB
Kvalita padělků bývá nevalná
Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. Většina českých bankovek byla loni vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem jich bylo 1019. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé.
V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1108 padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 211 padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky.
U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou u eur hodnoceny jako zdařilé, tedy na třetím stupni nebezpečnosti. U dolarů jsou nejčastěji padělky hodnoceny jako nebezpečné, tedy na druhém stupni nebezpečnosti. Proti českým padělkům převažoval klasický tisk z plochy. Z ostatních měn byly v ČR například zadrženy padělky japonského jenu nebo švýcarského franku.
- Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení.
- V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.